Linux Tux

Środowisko Open Source rozrasta się coraz szybciej. Nowe wersje jądra ukazują się już co 90 dni, a pracuje nad nim niezliczone grono firm i programistów. Społeczeństwo skupione wokół Linuksa wydało już ponad 10 000 000 linii kodu. Analiza najnowszej wersji jądra, tzw. git checkout, wykazała, że suma wszystkich linii (kod, komentarze, puste linie) wynosi już ponad 10 milionów.

Narzędzie takie jak SLOCCount oszacowało, że faktyczna ilość kodu to 6 399 191 linii. Większość z nich bo aż 96,4% została napisana w języku C. Resztę stanowi kod w asemblerze (3,3%) oraz inne języki jak np. skrypty Perla służące do budowania jądra (0.1%).

Na wyniki tej analizy należy patrzeć z przymrużeniem oka. Ostatnia wersja SLOCCounta została wydana w 2004 roku, a od tamtej pory wiele mogło się zmienić.

SLOCCount oszacował również, że napisanie jądra Linuksa wymagało by zatrudnienia 200 programistów, którzy przez 9 lat będą je tworzyć. Koszt całej operacji to jedyne 267 milionów dolarów.

Spoglądając na kod jądra możemy zobaczyć, że ponad połowa jego kodu to sterowniki. Resztę stanowi katalog arch. Zawiera on kod dotyczący różnych architektur.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 151
PHP

przez -
0 153