3 urodziny otwartej polityki AMD

3 urodziny otwartej polityki AMD

przez -
1 642
AMD

Minęły trzy lata od dnia, kiedy AMD pierwszy raz opublikowało szczegóły dotyczące strategii open source.Trzy lata od kiedy AMD dało dokumentację GPU opartą o NDA-Free i specyfikację rejestrów, otwarty kod dla sterowników xf86-video-ati i Mesa oraz zatrudniło małą grupkę programistów, którzy mieli współpracować ze społecznością. Minęło również trzy lata od kiedy AMD wydało pierwsze sterowniki dla RadeonHD.

6 września 2007 roku firma ujawniła swoją politykę odnośne świata open source i w kilka dni później wydało sterowniki Catalyst 8.41 dla Linuksa. Warto zaznaczyć, iż prace nad sterownikiem xf86-video-radeonhd trwały w sekrecie od miesięcy, a pierwsze wzmianki o jego istnieniu ujrzały światło dzienne 31 maja 2007 roku. Wtedy również firma Novell zaproponowała AMD, że będzie rozwijać ów sterownik dla społeczności we współpracy z nią, na co AMD przystało. Jako głównego inżyniera do tych prac wybrano Luca Verhaegen.

Pierwsze świętowanie otwartej polityki AMD miało miejsce w 2008 roku w Edynburgu, Szkocja na konferencji X Developers’ Summit. Byli na niej obecni Luc Verhaegen oraz Egbert Eich z Novell, którzy zostali głównymi programistami i autorami sterowników RadeonHD, Jerome Glisse, główny programista nierozwijanego obecnie sterownika xf86-video-avivo dla sprzętu R500, a aktualnie pracownik Red Hat rozwijający sterownik R600 Gallium3D, oraz inni aktywni.

W tym roku również jest przewidziane świętowanie na X Developers Summit w Tuluze, Francja. Oczekiwani są Luc, Jerome i Egbert, jak i Alex Deucher i Richard Li z AMD, oraz wielu innych inżynierów.

1 komentarz

Odpowiedz