NeuroScope – inteligentna, elastyczna i wydajna wyszukiwarka pełnotekstowa w środowisku Linux – Cezary Grzegorz Dołęga

Wyszukiwarka pełnotekstowa to podstawowy element każdego repozytorium danych. W systemach, w których istnieje konieczność szybkiego wyszukiwania w dużych zasobach (prawo, patenty, normy), i w których pracuje duża liczba użytkowników (serwisy internetowe) koniecznym jest zastosowanie właściwego silnika. NeuroScope to silnik wyszukiwania napisany w C++ przystosowany do pracy w systemie Linux “na granicy wyczerpania zasobów”. W prezentacji przedstawione zostaną jego najważniejsze cechy, niektóre elementy implementacji oraz pokazany zostanie przykład użycia tego silnika w dużym portalu internetowym.

Kultura dzielenia się – czy jesteś gotowy – Robert Partyka

Zmieniają się czasy – zmienia się technologia – zmieniają się modele biznesowe. Coraz częściej mówi się o walce z cyfrowym i kulturowym wykluczeniem. W nurt ten bardzo dobrze wpisują się metody licencjonowania takie jak Creative Commons, czy cała grupa licencji FLOSS. Zmiany te definiują na nowo pojęcie mecenatu – tym razem w wersji rozproszonej, globalnej i nierozłącznie związanej z siecią (w tym siecią ludzi). Dostrzegają to korporacje. Dostrzegają też autorzy i (coraz silniej) użytkownicy. Czy jesteśmy gotowi?

Pancerz dla diabła! – Bartosz Woronicz

Ile to człowiek musi zmagać się w codziennej pracy z ochroną sieci? Tu Azja z ofensywą, tu luserzy z własną głupotą. Biedny admin musi sam to ogarnąć, mając w ręce niewiele ponad dozorcę stojącego na straży sieci, który przetwarzanych regułek nie rozumie. “Ya say me with a syntax error, sir”. A jak nawet zrozumie to nie można osiągnąć zamierzonego efektu. Czy projektanci naszego strażnika słyszeli w swoim krótkim życiu takie słowo jak “usability”? Przypatrzymy się zatem trzem ściankom ogniowym. IPtables – “Because having features is good enough.”, IPFirewall – “My firewall is bigger than yours. Indeed it is and bloater too.”, PacketFilter – “Magic wherever you need.”

Routing pod Linuksem – Błażej Święcicki

Czasem zdarza się, że sam fakt bycia połączonym z siecią nie wystarcza – trzeba to połączenie jeszcze udostępnić. Wtedy najczęściej chce się postawić router. Ale jak go skonfigurować? Co może pójść źle? Do czego może się to przydać nawet na zwykłym desktopie? Podczas prelekcji pojawią się odpowiedzi na te pytania, a także krótki tutorial korzystania z iproute2.

Rozdanie nagród – PLUG

Rozdanie upominków przez Polską Grupę Użytkowników Linuksa podczas konferencji 8 Sesja Linuksowa.