ACTA podpisana przez Polskę. Co będzie dalej?

ACTA podpisana przez Polskę. Co będzie dalej?

przez -
4 676
ACTA

Jak już pewnie większość Was wie, ACTA została podpisana przez ambasador Polski w Japonii – Jadwigę Rodowicz i prawie całą Unię Europejską, z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym. Co będzie działo się dalej? Nastąpią konsultacje, jak obiecał Boni.

Minister Michał Boni zapowiadał po niedzieli, że po 26 stycznia nastąpią konsultacje, które powinny odbyć się przed podpisaniem dokumentu. Czeka nas teraz proces ratyfikacji w PE oraz ratyfikacji przez wszystkie kraje, które podpisały ten dokument. Premier tak samo zapewniał, że ustawa musi zostać podpisana 26 stycznia koniecznie, bo inne kraje już to zrobiły. Okazuje się, że mieliśmy czas do 31 marca 2013 roku.

Niestety wszyscy zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Mogliśmy nie podpisywać, odrzucać też nie trzeba było. Domagano się natomiast skierowania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, w celu sprawdzenia zgodności tego dokumentu z prawem europejskim.

Teraz musimy czekać na decyzje w sprawie obiecanych rozmów, które odbywają się w naszym kraju niestety już po czasie. Jest jeszcze szansa na zablokowanie ustawy ACTA w dwóch kolejnych etapach. Zachęcamy zatem do odwiedzania strony stopacta.com.pl, gdzie powinny się pojawiać najświeższe informacje.

 • Anonymous

  Moi drodzy przyjaciele
  ACTA (Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi) tak naprawdę została stworzona przez producentów film, muzyki, gier i programów komputerowych oraz przez sklepy działające w sieci i poza nią. Generalnie przez biznes rozrywki i mediów.
  Jeżeli nie podoba ci się ACTA możemy zacząć protest. Ale nie powinniśmy skupiać się tylko na naszych rządach, powinniśmy także uderzyć w cały biznes rozrywki który ACTA stworzył. Dlatego też proponuję:
  • zaprzestać z kupowania filmów, muzyki i gier
  • zaprzestać chodzenia do kina
  • zaprzestać kupowania jakichkolwiek gadżetów z filmów/muzyki/gier typu kubki, koszulki, plakaty itd.
  • Zaprzestać chodzenia na koncerty
  • itd
  Jeżeli oni mają nas gdzieś i obchodzą ich tylko zyski dlaczego my mielibyśmy przejmować się nimi. Nie sądzę by gwiazdy kina czy muzyki byli biednymi ludźmi.
  Rozpoczęcie protestu 01.02.2012 i powinien on trwać aż ACTA będzie anulowana. Przekonaj swoją rodzinę i przyjaciół by do nas dołączyli. Także jeżeli możesz przetłumacz tą wiadomość na swój język I rozpowszechnij ją.
  PS Jeżeli myślisz że nie możesz żyć bez takiej rozrywki i będziesz się nudził to spróbuj: wyjść i spotkać się ze znajomymi; pograć w planszówki, pójść do teatru lub opery, pograć w piłę, kosza, siatkówkę czy inną grę którą lubisz bądź lubiłeś; odkopać stare i dobre piosenki i filmy oraz jeszcze raz wyjdź i spotkaj się ze znajomymi w rzeczywistym świecie.

 • tues

  Proponuję także sprawdzić "patent wspólnotowy" – kolejny wymysł UE, który zagrozi rozwojowi Polski: http://www.polskieradio.pl/5/1552/Artykul/524363,…
  Wypowiedzieli się sami rzecznicy patentowi, całkiem rzeczowo. Jest też o ACTA.

 • rafał

  "musimy czekać na decyzje w sprawie obiecanych rozmów, które odbywają się w naszym kraju niestety już po czasie"

  Tak – rozmawiajcie ze zdrajcami czy łaskawie nie kopną was mocniej w dupe.
  Ten naród jest na prawdę żałosny…
  Z takim podejściem po prostu zasługujecie na to, by być traktowani jak szmaty…

 • Niektóre z miejscowo