Adobe Photoshop 1.0.1 – źródła dostępne do niekomercyjnego użytku

Adobe Photoshop 1.0.1 – źródła dostępne do niekomercyjnego użytku

przez -
3 296
Adobe

Za zgodą Adobe Systems Inc. nas stronie Computer History Museum udostępniono źródła Adobe Photoshop 1.0.1, na niekomercyjnej licencji. W udostępnionej paczce znajdziemy 179 plików, które posiadają 128 000 linii kodu, z czego 75% jest napisane w języku Pascal, a 15% to kod języka assembler 68000. Autorami aplikacji do obróbki zdjęć i plików graficznych są dwaj bracia: Thomas i John Knoll. Thomas, student przetwarzania grafiki na University of Michigan, napisał program do wyświetlania i modyfikowania cyfrowych obrazów. John, pracownik studia efektów wizualnych Industrial Light & Magic, zaczął go używać we własnych celach.

Powoli aplikacja zwana Display, stawała się coraz bardziej wyrafinowana. Bracia zauważyli, że można by to obrócić w niezły biznes i zmienili nazwę na Photoshop. W 1988 roku rozpoczęli poszukiwania firmy, która zajęła by się dystrybucją i natrafili na producenta skanerów Barneyscan, który rozprowadził 200 kopii.

Prawdziwa ekspansja rozpoczęła się dopiero, jak Adobe wykupiło licencję na dystrybucję udoskonalonej wersji Photoshopa. Transakcja miała miejsce w kwietniu 1989, a pierwsze kopie wypuszczono na początku 1990. W ciągu następnych 10 lat sprzedano ponad 3 miliony kopii programu.

 • ostro :D
  Może, wyjdzie z tego coś fajnego…

  • Rudyf

   Chyba czegoś tu nie doczytałeś, "Adobe Photoshop 1.0.1", co fajnego może wyjść z kodu napisanego 20 lat temu. Muzeum jest idealnym i prawdopodobnie jedynym miejscem, w którym zagości ta wersja Photoshopa

 • AppleFan

  Róbcie forka i portujcie na Linuksy. Założę się, że tylko się jaracie tymi źródłami a nic z tym nie robicie.