Alpine Linux 3.0.0 z Musl libc, jako nową standardową biblioteką C

Alpine Linux 3.0.0 z Musl libc, jako nową standardową biblioteką C

przez -
3 1139
Alpine Linux

Natanael Copa ogłosił wydanie Alpine Linux 3.0.0, lekkiej dystrybucji Linuksa, zorientowanej na bezpieczeństwo i bazującej na Musl libc oraz BusyBox. Dodano jądro Linux 3.14.5, X.Org Server 1.15.1, Qemu 2.0, OpenSSH 6.6p1, OpenJDK 7, Varnish 4.0.0, Asterisk 12.3.0, LXC 1.0.3, Firefox 29.0.1, Gnumeric 1.12.8, Evince 3.12, virt-manager 1.0.1, Claws Mail 3.10, Hexchat 2.9.6, VLC 2.1.4, Inkscape 0.48.4, GIMP 2.8.10.

Najważniejszą nowością w Alpine 3.0.0 jest zmiana standardowej biblioteki C na Musl libc. Na blogu Bartłomieja Piotrowskiego można zapoznać się z wpisem: Alpine Linux migruje na Musl, w którym znajdują się szczegółowe informacje dlaczego poczyniono takie kroki.

Bartek wspomina także o niedziałającym oprogramowaniu:

Niesprawny jest Xen (HVMLoader korzysta ze złych nagłówków, prace trwają), NFS oraz OpenLDAP (potop segfaultów), Freeswitch i Reiserfsprogs (nieprzenośny kod). Można się też spodziewać niewykrytych przez nas problemów z pozostałymi pakietami. Z tego powodu zdecydowaliśmy o krótszym wsparciu technicznym 3.0 i przyśpieszeniu cyklu wydawniczego tak, aby w jak najszybszym czasie zapewnić pewną aktualizację z gałęzi 2.7.

3 Komentarze

  1. Wygląda na fajną dystrybucję. Pytanie zasadnicze czy nie zdechnie jak wiele innych ciekawie zapowiadających się projektów?
    Jeżeli o mnie chodzi to wolalbym pacmana zamiast apk, no i możliwość zainstalowania bez BusyBoxa. Fajne by było mieć jeszcze dodatkowo kernel LTS w repo.

    • Projekt pochodzi sprzed 2007 roku i jest nieustannie rozwijany. Apk jest znacznie bardziej rozwinięty od pacmana (któremu brakuje tak podstawowych funkcji jak hooks czy automatyczne wykrywanie zależności na poziomie bibliotek), jednocześnie nie tracąc nic na wydajności. Jeśli nie jesteś fanem busybox, to możesz łatwo doinstalować coreutils z repozytorium. Kernele LTS są używane jeśli akurat wydanie takowego pokrywa się nową wersją Alpine, w innym wypadku developerzy samodzielnie backportują poprawki bezpieczeństwa.

Odpowiedz