AMD Catalyst 11.1

AMD Catalyst 11.1

przez -
4 1049
AMD Catalyst

Firma AMD udostępniła kolejną wersję sterowników graficznych dla swoich kart Radeon HD 2000, 3000, 4000 i 5000, 6000 pod systemy Windows i Linux. W tej wersji poprawiono build kernel module dla jądra Linux 2.6.37, błędy segmentacji X podczas różnych scenariuszy, naprawiono podłączanie wyświetlacza w trybie hot-plug na SuSE Linux Enterprise Desktop, oraz zmniejszono wielkość sterowników o około 15MB. Nowy sterownik powinien współpracować z jądrem Linux 2.6.37.

Warto również odnotować, iż nowe sterowniki likwidują problem nakładania się obrazów, tzw. screen tearing w sterownikach własnościowych na Linuksa dla kart Radeon/FirePro. To nowe wsparcie tear-free vsync jest oznaczone, jako produkcyjne, ale może zostać włączone ręcznie. Zostało ono zaprojektowane w celu całkowitego usunięcia efektu nakładania się obrazów w grafice 2D, 3D oraz aplikacjach wideo. Działa jedynie na sterownikach Catalyst.

W celu aktywacji wsparcia w Catalyst 11.1, należy uruchomić aticonfig –set-pcs-u32=DDX,EnableTearFreeDesktop,1 oraz zrestartować X.Org Server. Jeżeli po uruchomieniu występują jakieś błędy, można to wyłączyć za pomocą polecenia: aticonfig –del-pcs-key=DDX,EnableTearFreeDesktop.

Można również zrobić to graficznie:

tear_free_on.off

Użytkowanie tej funkcji wymaga dodatkowej pamięci wideo, dlatego osoby z limitowaną ilością VRAM będą musiały obejść się bez wsparcia. Trwają już odrębne prace mające dodać tą samą funkcję w otwartych sterownikach z wykorzystaniem KMS page-flipping, swap buffer waits i vblank, jednakże kosztem wydajności.