AMD dodaje otwartoźródłowe wsparcie APU Llano

AMD dodaje otwartoźródłowe wsparcie APU Llano

przez -
5 1528
AMD

Nie tak dawno odbyła się premiera najnowszej rodziny procesorów APU produkcji AMD, które zostały wykonane w 32nm, a ich głównym rynkiem są laptopy, komputery stacjonarne (m.in. HTPC) i inne urządzenia z niskim poborem energii. Prócz wsparcia we własnościowych sterownikach Catalyst, AMD dodało wsparcie otwarto-źródłowe, tak jak wcześniej dla Ontario.

Zestaw 4 łatek (1, 2, 3, 4 został opublikowany na listach mailingowych DRI-devel. Głównym zadaniem jest inicjalizacja GPU i nowego kodu ładującego. Dodano także 11 nowych PCI ID APU Llano do sterownika Radeon DRM. Całość ma się znaleźć prawdopodobnie w jądrze Linux 3.0.

Pojawiło się również wsparcie dla sterownika Radeon DRM, które wylądowało w przestrzeni użytkownika głównego kodu Mesa (oznacza to, że całość znajdzie się w wydaniu Mesa 7.11), zawierającego aktualny sterownik R600g Gallium3D.

Również klasyczny sterownik Mesa „R600c” otrzymał wsparcie dla Llano, o którym możemy przeczytać w tym commicie.

Natomiast w xf86-video-ati, wsparcie dla Llano także istnieje, o czym możemy przeczytać w commit 1 i 2. Wiele obaw programiści nadal wiążą z user-space mode-setting, jako że wszystko odbywa się w przestrzeni użytkownika, a nie jądra. Kod ten uruchamia EXA i akcelerację X-Video.

5 Komentarze

Odpowiedz