AMD Radeon HD 2000, 3000, 4000 – koniec wsparcia w głównej linii...

AMD Radeon HD 2000, 3000, 4000 – koniec wsparcia w głównej linii sterowników dla Linuksa

przez -
9 1424
AMD Catalyst

AMD zamierza porzucić rozwój kart graficznych z rodziny Radeon HD 2000, Radeon HD 3000, Radeon HD 4000 dla głównej linii sterowników Catalyst. Obejmie to zarówno systemy Linux, jak i Windows. Cała operacja ma nastąpić w lipcu tego roku, wraz z wydaniem Catalyst 12.7 / fglrx 8.97. Warto zaznaczyć, że po tym terminie nie będzie już aktualizacji wersji legacy z nowymi wydaniami X.Org Serwera.

Nie jest do końca wiadome, jakie modele zostaną wyłączone ze wsparcia. Jak można przeczytać w internecie wielu spekuluje, że firma AMD ma zamiar podzielić sterowniki na dwie oddzielnie linie: dla starszych kart graficznych oraz dla tych nowszych od serii Radeon HD 5000 Evergreen. Ma to uprościć opracowywanie kolejnych wersji sterowników Catalyst i pozwolić bardziej skupić się na wykorzystaniu możliwości najnowszej architektury GCN. Starsza wersja będzie posiadała jedynie poprawki bezpieczeństwa i stabilności.

9 Komentarze

  1. W sumie to karty serii HD 4k można jeszcze bez problemu kupić w sklepach więc nie bardzo rozumiem taki krok… Niech wezmą przykład z NV i przynajmniej utrzymują sterownik w takim stanie, aby możliwa była jego instalacja na nowszych systemach. Czyli klasyczne legacy – bez nowych ficzerów. A wersja aktualna dla HD => 5k niech zacznie działać sprawniej ;)

    • Ja mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Nvidia – problemy, AMD 6550 na laptopie działa malinowo. AMD A3850 APU na sterach od amd wszystko gra. Przy czym podobnie jest nie tylko na moich kompach, podobną zależność widzę na innych komputerach. Nie wiem jak pod windowsem dawno nie korzystałem.

  2. […] po forach internetowych. Pojawiło się wsparcie dla jądra Linux 3.4 oraz profilu aplikacji. Porzucono wsparcie w tej wersji sterowników dla kart graficznych z rodziny Radeon HD 2000, Radeon H…. Jednakże zostało zapowiedziane wsparcie X.Org Server 1.12 w sterownikach […]

Odpowiedz