AMD Radeon Software Crimson Edition Linux 15.11 – nowe sterowniki graficzne od...

AMD Radeon Software Crimson Edition Linux 15.11 – nowe sterowniki graficzne od AMD dla Linuksa

przez -
9 3187
AMD

Firma AMD ogłosiła wydanie nowych sterowników graficznych Radeon Software Crimson Edition Linux 15.11 dla systemów Linux. Niestety, ale w zmianach nie znajdziemy zbyt wielu informacji o nowościach, jakie zostały wprowadzone. Patrząc po tym, co oferują sterowniki dla systemu Windows jest to troszkę niezbyt satysfakcjonująca informacja dla użytkowników. Na pocieszenie warto zaznaczyć, że wspierane są systemy Ubuntu 12.04.4 LTS, Ubuntu 14.04.2, Ubuntu 14.04.3, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, openSUSE 13.1​, SUSE Linux Enterprise 11 SP3, SUSE Linux Enterprise 12, Red Hat Enterprise Linux 6.5, Red Hat Enterprise Linux 6.6, Red Hat Enterprise Linux 6.7, Red Hat Enterprise Linux 7.0, Red Hat Enterprise Linux 7.1 i Red Hat Enterprise Linux 7.2.

W oficjalnej specyfikacji wspierane jest jądro Linux 3.9 oraz X.Org Server 1.17, jednakże wspomniany system Ubuntu 15.10 posiada na pokładzie jądro Linux 4.2. Można zatem sądzić, że AMD już posiada działające pod to jądro wersje. Jak podaje Michael Larabel z portalu phoronix.com, niektórym użytkownikom udało się odpalić sterowniki na najnowszym kernelu, innym nie. Należy zatem poczekać na dalsze informacje w tej sprawie.

Warto zapoznać się dokładnie z tym dokumentem: AMD Catalyst Graphics Driver Installer Notes for Linux Operating Systems, który opisuje sposoby instalacji i rozwiązywania różnych problemów.

9 Komentarze

 1. a nvidia jak zwykle ma mnie w dupie! bo uzywal minuxa. i mysze uzywać okrojone sterowniki do minimum! nawet wsparcia cuda niemają w swoim instalatorze. zeby uzywać to musze doinstalowywać pliki! wtf. sterowniki na linuxa 40MB a na M$ 250MB gdzie moja reszta danych?

  • Ta reszta „danych” to wodotryski, obrazki i animacje i kolorowe okienka. Drivery na Linuksa mają tylko proste okienko do prostej i w zupełności wystarczającej konfiguracji, a na Win masz tego całego NVidia Experienczy, czy coś takiego i inne śmieci.

  • niemówie o tych śmieciach. ale brak wsparcia 3D obrazu. brak wsparcia fizyki. sterowników cuda tez niema. trzeba doinstalowywać deweloperskie oprogramowanie ( 1GB ) zey muc korzystać z przyśpieszenia cuda. a pod winem odrazu to masz. czyzby nvidia bała się ze ludzie którzy piszą kod dla samej przyjemności i dają to ludziom za free mogli by coś zrobić lepiej nix nvidia czy M$ . mam na myśli DX’a

  • Pod Linuksa, nVidia i AMD oferują swoje własne okna konfiguracje od sterowników. To samo tyczy się Windowsa.

   nVidia Experience to zupełnie co innego. Jest to aplikacja, która zbiera informacje o sprzęcie oraz grach, jak działają na nim. Potem to wszystko jest ładowane na serwery i tam siedzi. Jak ktoś się zaloguje z nowej maszyny, to zbierane są o niej dane i porównywane z bazą, jak dana gra działała na zbliżonej konfiguracji. Gracz otrzymuje pytanie, czy chce zrobić najbardziej optymalne ustawienia dla danej gry.

   AMD oferuje Gaming Evolved, działające na tej samej zasadzie. Jak dla mnie bije ono na głowę rozwiązanie od nVidia, bo działa na dowolnej karcie graficznej, aczkolwiek preferowane są Radeony.

   Oba te rozwiązania póki co są dostępne jedynie za systemy Windows.

 2. Dodalibyście wielką uwagę dla nieświadomych użytkowników:

  STEROWNIKI AMD DLA LINUKSA TO BUBEL
  a każda informacja o nowej wersji to tylko ciekawostka.

  Jeśli nie chcesz mieć problemów z grafiką pod Linuksem, to tylko i wyłącznie nVidia.

  • nvidia daje tylko sterowniki do prawidłowego wyswietlania obrazu. nic więcej tak samo AMD tylko ze stery AMD mają wsparcie jądra a nv niezbyt. wystarczy kernela nowego i nv się sypie. a pozatyn w nv niemam synchronizacji pionowej przy urzywaniu vdpau. choć w sterach mam włączone!

  • >bezproblemowy
   Zależy jak to definiujesz. Będzie działać, to fakt. Ale nie z pełną wydajnością. A same Intele to też rzęchy.
   nVidia działa jak na windows (albo i lepiej, co pokazały testy Valve dla Steam OS).

   Dla graczy liczy się tylko nVidia lub AMD. Ale AMD nawet na windows ma kiepskie sterowniki pełne hacków, a na Linuksa można powiedzieć, że nie ma ich wcale, bo to co udostępnia to są żarty. nVidia ma sterowniki do wszystkiego, nawet BSD (!), zapewnia wsparcie starszym wersjom jądra i starszym kartom – nawet takie leciwe geForce 2 czy seria 5000 mają nadal oficjalne wsparcie (!).
   AMD to żart.

   Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd takimi artykułami!
   Albo wyraźnie zaznaczyć jaka jest prawda, a artykuł to tylko ciekawostka.

  • Bezproblemowy nie znaczy najwydajniejszy. Dla graczy pewnie, że najlepsza będzie Nvidia, dla całej reszty Intel.

Odpowiedz