Apache Flex – top-level project w Apache Foundation

Apache Flex – top-level project w Apache Foundation

przez -
12 993
Apache

Apache Software Foundation ogłosiła, że projekt Apache Flex staje się top-level project. Flex to framework webowy do tworzenia oprogramowania typu Rich Internet Application, który w grudniu 2011 roku został przekazany przez Adobe pod skrzydła Fundacji Apache, gdzie do dzisiaj był w fazie inkubatora.

Apache Flex wykorzystuje: MXML (bazujący na XML-u język opisujący interfejs użytkownika i jego zachowanie) oraz ActionScript (język programowania bazujący na ECMAScript służący do tworzenia logiki i interakcji w aplikacji). Komunikacja i wymiana danych odbywa się za pomocą HTTP GET lub POST, SOAP – usługi sieciowe czy AMF – RTMP.

12 Komentarze

 1. Szkoda, że Apache Software Foundation marnuje środki na reanimowanie umierającego i zamkniętego Flash-a. Zwłaszcza, że mogliby się zająć czymś bardziej konstruktywnym. Np. zintegrowaniem obsługi HTML5 – Web Sockets z serwerem Apache, ewentualnie napisaniem osobnego serwera Web Sockets, albo robieniem frameworka do pisania aplikacji w HTML 5. Mogliby też napisać jakiś przyzwoity serwer do strumieniowania audio/wideo, obsługujący H.264, WebM i DASH, albo dodać interfejs pozwalający zintegrować silniki ECMAScript z Apachem. Zamiast tego brną w Javę i różne dziwne projektu typu Flex i OpenOffice.

  • Przecież możesz dołączyć do fundacji i pomóc w realizacji Twojej "chciejlisty". Przy okazji pomożesz sobie i innym. Pożalenie się na osworld.pl nic nie zmieni.

  • Jakoś nie sądzę, żeby mi umożliwiono odsunięcie wszystkich ludzi od Flexa, wyrzucenie go na śmietnik i przesunięcie tych ludzi do jakichś sensowniejszych zajęć :>. A taka jest akurat moja "chciejlista" w kontekście newsa.

  • Owszem, ale tak samo nikt nie broni Ci przecież zacząć działać na rzecz fundacji. Widzę, że od razu chciałbyś rządzić… i uziemić projekt którym interesuje się sporo osób a część nawet coś daje od siebie:
   "Many volunteers dedicated to the framework and the wider Flex community made contributions to both the SDK and the Installer." – z blogowego newsa.

   Mam wrażenie, że chcielibyście aby ASF pracowało tylko i wyłącznie nad projektami, które Was interesują.

  • A niech sobie pracują nad czym chcą. Ostatecznie to nie moje zmarnowane pieniądze i czas ;).
   Tylko trochę szkoda, że ASF staje się "technologicznym śmietnikiem", do którego inne firmy wrzucają to, czego już się nie opłaca rozwijać.

  • RE: Fisiu
   Robić za darmo dla fundacji Apache. Czy tym masz coś nie tak z deklem?
   Jak widzę, że projekt ma sens, to mogę ich wspomóc dotacją i tyle.

   Gdybyś się orientował w temacie, to byś wiedział, że część tych postulatów była poruszana (np. obsługa Web Socekt w serwerze Apache) i pozostała bez odzewu ze strony fundacji. Dlatego to nie jest żadna moja „chciejlista”, lecz podobne oczekiwania na ma wielu użytkowników. Sęk w tym, że władze fundacji, zamiast stawiać na innowacyjność, wolą przyjmować osierocone projekty, typu Flex od Adobe i OpenOffice od Oracle, robiąc konkurencję dla innych fundacji (LibreOffice) i otwartych standardów (Flash vs HTML 5).

  • A jak widzisz, że projekt nie ma sensu, to nie musisz dotować. I tyle. Ale żeby od razu żądać, żeby zaprzestali rozwijać coś, co wielu użytkownikom się podoba i chcą nad tym pracować?

  • Sęk w tym, że wiele firm ma duże zapotrzebowanie na Flexa i znam jedną, która jest gotowa przekazać pieniądze na rozwój tej technologii. Myślisz, że duże firmy z dnia na dzień przejdą na HTML 5 bo tak?

  • Sporo firm zainwestowało we Flexa i zapewne zaczną wspierać Fundację, aby rozwijała dalej Flexa.

  • Biorąc pod uwagę powszechność flasha, dziurawą alternatywę w postaci apletów Java i większą wydajność Flasha z AS3 niż HTML5 to nie jest on taki zły i wiele projektów nie ma go czym zastąpić, więc pewnie chętnie znajdą się firmy chętne do finansowania i to one zdecydują czy ten projekt będzie mieć sens.

 2. @Soldat
  @Kamil Porembiński

  Firmy zapłaciły Adobe za licencje, czyli to Adobe jest zobowiązane do utrzymania własnych produktów, a nie nie fundacja Apache. Żaden poważny producent nie wypuszcza programów bez wsparcia. Dla firm, które zainwestowały w Fleksa przejęcie go przez fundację jest jakimś ratunkiem, jednak powinny się zastanowić na co poszły pieniądze, które zapłaciły Adobe. Z punktu widzenia świata open source, tego typu outsourcing wsparcia dla zamkniętych produktów, wykonywany przez fundację Apache, jest niekorzystny.

  Adobe ostatnio pozbywa się sporej liczby produktów. Nowy Flash Player jest dostępny tylko dla PPAPI na Linuksie, zrezygnowano z Flash Player dla Androida i Flexa. Flash Player to już praktycznie tylko desktop i to głównie Windows i Mac OS. Widać, że postawili na AIR, a więc powinni wspierać też Fleksa.

Odpowiedz