Apple Lossless Audio Codec na licencji Apache 2.0

Apple Lossless Audio Codec na licencji Apache 2.0

przez -
9 590
Muzyka

Apple otworzyło źródła Apple Lossless Audio Codec (ALAC), kodeka dźwięku zaprojektowanego i wspieranego przez urządzenia iPhone, iPad, większość iPodów, Mac i iTunes. ALAC jest bezstratną metodą kompresji plików dźwiękowych, dzięki czemu po rozkodowaniu strumienia, plik jest identyczny bit w bit z oryginałem. Źródła zawierają pełny kod źródłowy dla kodera i dekodora, przykładowe narzędzie linii poleceń zwane alacconvert do czytania i zapisywania danych audio do/z plików Core Audio Format (CAF) i WAVE. Dodatkowo w paczce znajdziemy też obrazy formatów plików MP4 i M4A, w których są zapisywane utwory.

Całość udostępniona została na licencji Apache 2.0.

 • michal_s

  Dobra wiadomość.

 • marcinsud

  Jest w czymś lepsze od flac?

 • debianuser

  oba są bezstratne to w czym ma być lepszy?

  • marcinsud

   Może mieć jakieś wsparcie sprzętowych wynalazków, lepsze narzędzia, minimalnie mniejsze pliki itd. Dużo jest możliwości.

  • Kasia Nowicka

   Wsparcie dla cudownych urządzeń Appla :) Super wiadomość!!!!

  • Jest lepszy, bo wspierany na praktycznie każdym telefonie komórkowym. Ja się cieszę, bo dzięki temu będę mógł konwertować sobie muzykę z FLAC na ALAC bez straty jakości, a w późniejszym okresie tylko w ALAC. Podejrzewam nawet, że FLAC może zostać wyparty, jeżeli szybko ktoś nie wrzuci wsparcia do różnego rodzaju urządzeń :)

   Czekam na paczki dla Xubuntu.

  • skoti

   @michal_s: bo ja wiem czy dobra? Tzn dobra, że jest implementacja, zła, że w przeciwieństwie do wydawanych przez Google formatów jak VP8, nie ma mowy o tym, że nie będą pozywać twórców aplikacji za wykorzystywanie patentów (otwarta implementacja to jedno, a płacenie za patenty to osobna sprawa).

   @debianuser: Może oferować np. lepszą kompresję bezstratną?

   @Michał Olber: ALAC wspierany jest przez cokolwiek poza produktami Apple? Google Android go nie wspiera (FLAC jak najbardziej), Microsoft Windows Phone 7 nie wspiera ani ALAC, ani FLAC (wspiera swoje WMA Lossless).

  • No nie mów mi, że nie odtworzysz formatu mp4, czy m4a na swojej komórce :P Do tego na youtube jest to bardzo częsty format wrzucanych plików :)

  • skoti

   mp4 i m4a to nie formaty tylko kontenery (jak ogg czy mkv), a otworzysz ofc jeśli używa kodeka AAC (stratny, ale działa praktycznie wszędzie) lub innego wspieranego przez system, ale już z ALAC (który jest jednym z wielu które możesz użyć w mp4 obok AAC możesz użyć jeszcze MP3, Vorbis, AC-3, ALS, SLS… to działa podobnie jak w mp4 możesz mieć wiele kodeków Video jak niewpierany przez praktycznie nic Dirac) nie otworzysz nigdzie poza produktami Apple.

   Co do formatów wspieranych przez Androida (system, bo tak jak z FLAC na niewspieranych bezpośrenio platformach możesz użyć zewnętrznego oprogramowania które obsługuje inne) to wypisane masz je tu http://developer.android.com/guide/appendix/media