Arch Linux 2010.05

Arch Linux 2010.05

przez -
10 583
Arch Linux

Dieter Plaetinck ogłosił wydanie systemu Arch Linux 2010.05. System ten działa pod kontrolą jądra 2.6.33.4 oraz biblioteki glibc 2.11.1. Znajdziemy w nim aplikację Pacman 3.3.3. System wspiera bootowanie dzięki PXE. Zaktualizowano Memtest86+ oraz pojawiło się wsparcie dla wpa_supplicant. Obraz ISO systemu został tak przygotowany, że zawiera w sobie system dla dwóch architektur 32 i 64 bitowej.

 • twm

  Najbardziej udana wersja Archa, tak trzymać:) System powoli staje się coraz bardziej stabilny, mimo bardzo nowego oprogramowania,softu które w nim jest udostępniane.System już ma 9 lat więc powoli i z czasem będzie coraz bardziej stabilnym distro.Warto dodać że ma podobną budowe katalogów do systemów BSD.I jest budowany tylko na dwie architektury, co się przekłada na bardziej dopieszczenie tych architektur.Ale największe jego zalety jak dla mnie to rewelacyjny menadżer pakietów i szybka budowa systemu od podstaw, bez środowiska graficznego. zatem wybieramy sobie co chcemy mieć w systemie a nie co wybrali twórcy, jak to w przypadku niektórych systemów Linux.Arch Linux jest podobny to Slackware, Cruxa jak i Gentoo tylko że w tym przypadku mamy binarne pakiety i nie musimy wszystkiego kompilować. Ale przy dzisiejszych maszynach PC to chyba nie problem. Zwłaszcza że Arch Linux przygotowywany jest na architekture i686 i AMD64. Czyli na dość nowszy sprzet, jak i najnowsze podzespoły.Jest idealnym distro na Desktop dla już troche zaawansowanego użytkownika Linux, choć niektorzy już go stawiają na serwerach. W moich oczach Arch staję się coraz bardziej stabilnym systemem i go szczerze polecam. Z wiekszą zaeszą zaintersowania tym systemem i przybywajacym użytkownikom może tylko zyskać ten system. Może też pacman bedzie mial coraz więcej pakietów.A jak narazie zamalo to polecam yaourt oraz inne :)

  Pozdrawiam Archowców.

 • trux

  Przesiadłem się na Archa z Debiana Lenny :)

  Świeże pakiety i stabilność to podstawa.

 • hak

  Czy ty w ogóle maiłeś do czynienia z tą dystrybucją, bo same bzdury wypisujesz?

  >> Najbardziej udana wersja Archa

  Jaka wersja (chyba instalatora)? Przecież to rollingdistro, tam nie ma wersji.

  >> ma podobną budowe katalogów do systemów BSD.

  Jeżeli już, to do FHS, ale przymiotnik "podobny" jest tutaj kluczowy.

  >> jest budowany tylko na dwie architektury

  Ja znam wersje na trzy, a pewnie jest ich więcej.

  >> wybieramy sobie co chcemy mieć w systemie a nie co wybrali twórcy

  Litości. Taka masa idiotycznych zależności, w mało której dystrybucji występuje. (Pomijam, tzw. klikane dystrybucje Ubuntu, itp)

  Co do stabilności i pacmana się nie wypowiadam, bo każdy używa to co lubi.

  Tak na przyszłość proponuję trochę umiaru w tych achach i ochach.

 • twm

  "Czy ty w ogóle maiłeś do czynienia z tą dystrybucją, bo same bzdury wypisujesz?" Tak mam ją od wersji 2007.

  "Jaka wersja (chyba instalatora)? Przecież to rollingdistro, tam nie ma wersji."Chodziło mi o wersję 2010.05 dokładnie od jądra 2.6.33. Arch jest dystrybucją ciąglą jak Gentoo. I od tego wydania według mnie jest bardzo stabilnym distro.

  "Ja znam wersje na trzy, a pewnie jest ich więcej." Podstawowe są dwie architektury, ale jak to w Linux można wszystko.

  "Litości. Taka masa idiotycznych zależności, w mało której dystrybucji występuje. (Pomijam, tzw. klikane dystrybucje Ubuntu, itp)" a w Debianie jest malo, jak pewnie wiesz Ubuntu bazuje na Debianie.Zawsze są dystrybucje z paczkami.

  "Co do stabilności i pacmana się nie wypowiadam, bo każdy używa to co lubi." Jak sie nie umie poprawnie skonfigurować Archa to może byc niestabilny i po aktualizacji moze coś być nie tak. Ale pisałem ze to dystrybucja dla trochę już zaawansowanych uzytkowników. To nie Ubuntu ze wszystko jest gotowe na starcie;)

  "Tak na przyszłość proponuję trochę umiaru w tych achach i ochach." To był temat odnośnie Arch Linuxa, więc nie rozumię czemu takie podejscie.Nie wiem jaki Ty masz system, ale gdybym napisal w temacie twojej ulubionej dystrybucji i ją tak negował jak Ty Archa to bylo by to trochę niemiłe. Każdy wybiera to co lubi i co mu dobrze działa.

 • Przesiadłem się na Archa z Debiana Lenny :)
  Świeże pakiety i stabilność to podstawa.

 • Pingback: Chakra GNU/Linux 0.2.0 | thecamels.org()

 • Pingback: Arch Linux 2011.08.19 | OSWorld.pl()

 • Pingback: Chakra GNU/Linux 0.2.0 | OSWorld.pl()

 • Pingback: Arch Linux 2011.08.19 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Arch Linux 2011.08.19 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()