Arch Linux przechodzi na MariaDB

Bartłomiej Piotrowski ze Szczecina ogłosił, że Arch Linux podmienił domyślną bazę danych MySQL na wolny odpowiednik MariaDB. Przypomnijmy, że wczoraj Slackware definitywnie przeszedł na MariaDB, a wcześniej podmianę zrobiły także systemy Fedora oraz openSUSE. Programista Archa zaznacza jednakże, że z powodu problemów kompatybilności zalecane jest ręczne podmienienie wymaganych pakietów.
Na koniec miesiąca MysQL zostanie usunięty z repozytoriów AUR. Użytkownicy chcący dokonać zmian, muszą wykonać następujące polecenia:
[bash]systemctl stop mysqld
pacman -S mariadb libmariadbclient mariadb-clients
systemctl start mysqld
mysql_upgrade -p[/bash]
Warto dodać, że percona-server
jest również społecznościową odnogą MySQL i bliżej jej do Oracle MySQL Enterprise, ale brak kilku funkcji znanych z MariaDB.
Razem z MySQL 5.5.30-7 w repozytoriach Extra, wszystkie pakiety zależne, zostały przebudowane z użyciem MariaDB. Opiekunowie innych paczek w niedługim czasie powinni również zrobić to samo.
Po Oracle można się wszystkiego spodziewać, najlepsze, że zazwyczaj to nie kończy się dobrze.
A portował i ogłaszał swój człowiek ze Szczecina :)
chakra też korzysta z MariaDB
Ciekawe jak jest z kompatybilnością. Jest pełna? Jakiś tam phpMyAdmin będzie działał? Albo czy w PHP potrzebna jest jakaś dodatkowa konfiguracja czy po prostu korzysta się ze sterowników MySQL?
Możesz sam sprawdzić, z tego co słyszałem, to MariaDB jest kompatybilne z PMA i w ogóle z MySQLem. Nie wiem jak w praktyce, bo nie testowałem.
News tutaj nie do końca oddaje to co napisałem na stronie Archa. Wyjaśnię sytuację: MariaDB jest kompatybilne, ale bodajże od 5.5.27 zmienia strukturę niektórych katalogów (i plików pewnie też; tak czy siak upstream temu zaprzecza) w /var/lib/mysql, przez co wymagane jest wykonanie polecenia mysql_upgrade. Poza tym użytkownicy nie powinni odnotować problemów z żadnym oprogramowaniem zależnym od MySQL/MariaDB. Zresztą, phpMyAdmin też jest w repozytoriach i został przetestowany ze zmienioną bazą, tak jak reszta pakietów. ;)
Mnie bardziej zastanawia, czemu muszą od razu usuwać mysql z repozytoriów? Czy arch nie ma ambicji bycia "poważną" dystrybucją?
MySQL "spada" do AUR i zapewne będzie zarządzany przez któregoś z TU (lub "prawie TU" ;)). Tak było, np. z jdk i jest to normalna procedura. Trzymanie dwóch wersji tego samego (de facto) jest pewnym problemem logistycznym i jeśli nie trzeba, to się tego nie robi po prostu.
"Na koniec miesiąca MysQL zostanie usunięty z repozytoriów AUR."
Masło maślane. Poza tym są lepsze sposoby i lepsze momenty wprowadzania takich zmian, jak "ni z gruchy ni z pietruchy" ;)
Nie chce bić piany, eot
O pierwsze zdanie to proszę do Michała żal za nieudolne tłumaczenie ;). W oryginale jest napisane, że mysql za miesiąc przejdzie z [extra] do AUR.
Poza tym chciałbym jednak usłyszeć o takim "lepszym momencie". No bo jaki moment jest lepszy? Czemu ten akurat jest zły? Jakaś niestabilność w eterze związana z wyborem papieża, czy mecz Polski z San Marino? Co powoduje wybór momentu?
No i w końcu, co to za zmiana? To jest w sumie taka zmiana, jak uaktualnienie do nowszej wersji, i tyle. Takie rzeczy się w Archu dzieją cały czas, bo to distro ciągłe w końcu.
Zdecydowanie lepszy moment byłby po uprzedniej zapowiedzi, lub przy okazji wydania nowej wersji systemu. Z założenia baza danych to nie jest coś co uruchamiasz na desktopie. Taki model rozwoju archa utrudnia utrzymanie stabilnego i jednorodnego środowiska – mój błąd, wyleciało mi z głowy, że arch jest "ciągły" ;)
Uaktualnienie produkcyjnej bazy danych z której może korzystać wiele aplikacji to poważna zmiana. Nad tym się nie przechodzi "ot tak sobie". Bardzo dobrze, że nie jest to robione z automatu, chociaż trochę martwi podanie jako powodu 'problemów z kompatybilnością' :/
I żeby nie było, kilka lat byłem fanem archa – gdzieś tak do wersji 0.7 czy 0.8. Myślę, że to jest bardzo dobry system dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników… ale raczej tylko na desktop.
Błędnie zakładasz, że baza danych to coś nie na desktop. Lwia część użytkowników ma zainstalowane MySQL na komputerach domowych z powodu Akonadi w KDE. Poza tym trzeba mieć naprawdę niesamowite szczęście, aby używać tak wyszukanych opcji konfiguracyjnych w my.cnf, żeby miały one inną nazwę w MariaDB. Problem z kompatybilnością dotyczy struktury niektórych danych w /var/lib/mysql i prawdopodobnie uruchamianie mysql_upgrade jest zbędne, ale wciąż zalecane. A Arch to bardzo dobry system… ale nie na maszyny produkcyjne.
I to dobry ruch jest :-) a teraz czekam na obiecaną maszynę wirtualną wrzuconą na http://vmdepot.msopentech.com żeby się tym pobawić na Azure :-) i pochwalić światu.
[…] że Arch Linux przechodzi na MariaDB, Slackware zrobił MariaDB główną bazą danych oraz Monty Program Ab i SkySQL połączyli siły, […]
Michał Olber liked this on Facebook.
OSWorld.pl liked this on Facebook.
Krzysztof Hajd liked this on Facebook.