Arch Linux przechodzi na MariaDB

Arch Linux przechodzi na MariaDB

przez -
17 1439
Arch Linux

Bartłomiej Piotrowski ze Szczecina ogłosił, że Arch Linux podmienił domyślną bazę danych MySQL na wolny odpowiednik MariaDB. Przypomnijmy, że wczoraj Slackware definitywnie przeszedł na MariaDB, a wcześniej podmianę zrobiły także systemy Fedora oraz openSUSE. Programista Archa zaznacza jednakże, że z powodu problemów kompatybilności zalecane jest ręczne podmienienie wymaganych pakietów.

Na koniec miesiąca MysQL zostanie usunięty z repozytoriów AUR. Użytkownicy chcący dokonać zmian, muszą wykonać następujące polecenia:

[bash]systemctl stop mysqld
pacman -S mariadb libmariadbclient mariadb-clients
systemctl start mysqld
mysql_upgrade -p[/bash]

Warto dodać, że percona-server jest również społecznościową odnogą MySQL i bliżej jej do Oracle MySQL Enterprise, ale brak kilku funkcji znanych z MariaDB.

Razem z MySQL 5.5.30-7 w repozytoriach Extra, wszystkie pakiety zależne, zostały przebudowane z użyciem MariaDB. Opiekunowie innych paczek w niedługim czasie powinni również zrobić to samo.

17 Komentarze

 1. Ciekawe jak jest z kompatybilnością. Jest pełna? Jakiś tam phpMyAdmin będzie działał? Albo czy w PHP potrzebna jest jakaś dodatkowa konfiguracja czy po prostu korzysta się ze sterowników MySQL?

  • Możesz sam sprawdzić, z tego co słyszałem, to MariaDB jest kompatybilne z PMA i w ogóle z MySQLem. Nie wiem jak w praktyce, bo nie testowałem.

  • News tutaj nie do końca oddaje to co napisałem na stronie Archa. Wyjaśnię sytuację: MariaDB jest kompatybilne, ale bodajże od 5.5.27 zmienia strukturę niektórych katalogów (i plików pewnie też; tak czy siak upstream temu zaprzecza) w /var/lib/mysql, przez co wymagane jest wykonanie polecenia mysql_upgrade. Poza tym użytkownicy nie powinni odnotować problemów z żadnym oprogramowaniem zależnym od MySQL/MariaDB. Zresztą, phpMyAdmin też jest w repozytoriach i został przetestowany ze zmienioną bazą, tak jak reszta pakietów. ;)

  • Mnie bardziej zastanawia, czemu muszą od razu usuwać mysql z repozytoriów? Czy arch nie ma ambicji bycia "poważną" dystrybucją?

  • MySQL "spada" do AUR i zapewne będzie zarządzany przez któregoś z TU (lub "prawie TU" ;)). Tak było, np. z jdk i jest to normalna procedura. Trzymanie dwóch wersji tego samego (de facto) jest pewnym problemem logistycznym i jeśli nie trzeba, to się tego nie robi po prostu.

  • "Na koniec miesiąca MysQL zostanie usunięty z repozytoriów AUR."

   Masło maślane. Poza tym są lepsze sposoby i lepsze momenty wprowadzania takich zmian, jak "ni z gruchy ni z pietruchy" ;)

   Nie chce bić piany, eot

  • O pierwsze zdanie to proszę do Michała żal za nieudolne tłumaczenie ;). W oryginale jest napisane, że mysql za miesiąc przejdzie z [extra] do AUR.

   Poza tym chciałbym jednak usłyszeć o takim "lepszym momencie". No bo jaki moment jest lepszy? Czemu ten akurat jest zły? Jakaś niestabilność w eterze związana z wyborem papieża, czy mecz Polski z San Marino? Co powoduje wybór momentu?

   No i w końcu, co to za zmiana? To jest w sumie taka zmiana, jak uaktualnienie do nowszej wersji, i tyle. Takie rzeczy się w Archu dzieją cały czas, bo to distro ciągłe w końcu.

  • Zdecydowanie lepszy moment byłby po uprzedniej zapowiedzi, lub przy okazji wydania nowej wersji systemu. Z założenia baza danych to nie jest coś co uruchamiasz na desktopie. Taki model rozwoju archa utrudnia utrzymanie stabilnego i jednorodnego środowiska – mój błąd, wyleciało mi z głowy, że arch jest "ciągły" ;)

   Uaktualnienie produkcyjnej bazy danych z której może korzystać wiele aplikacji to poważna zmiana. Nad tym się nie przechodzi "ot tak sobie". Bardzo dobrze, że nie jest to robione z automatu, chociaż trochę martwi podanie jako powodu 'problemów z kompatybilnością' :/

   I żeby nie było, kilka lat byłem fanem archa – gdzieś tak do wersji 0.7 czy 0.8. Myślę, że to jest bardzo dobry system dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników… ale raczej tylko na desktop.

  • Błędnie zakładasz, że baza danych to coś nie na desktop. Lwia część użytkowników ma zainstalowane MySQL na komputerach domowych z powodu Akonadi w KDE. Poza tym trzeba mieć naprawdę niesamowite szczęście, aby używać tak wyszukanych opcji konfiguracyjnych w my.cnf, żeby miały one inną nazwę w MariaDB. Problem z kompatybilnością dotyczy struktury niektórych danych w /var/lib/mysql i prawdopodobnie uruchamianie mysql_upgrade jest zbędne, ale wciąż zalecane. A Arch to bardzo dobry system… ale nie na maszyny produkcyjne.

Odpowiedz