Banana Pi ma być wydajnościową i cenową konkurencją dla Raspberry Pi Model B. Posiada na pokładzie układ Allwinner A20, z dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex-A7 1 GHz i kartą graficzną Mali400MP2. Prócz tego znajdziemy 1 GB pamięci operacyjnej DDR3, Gigabitowy port Ethernet, 26 pinów GPIO i port SATA. Jak zatem przedstawia się wydajność Banana Pi w stosunku do Raspberry Pi Model B?

Nasze testy przeprowadziliśmy przy użyciu systemu Raspbian, który oparty był o Debian Linux 7.6 z jądrem Linux 3.4.90. Wykorzystaliśmy pakiet Phoronix Test Suite 5.2.1 oraz GCC 4.6.3. Obie płytki chodziły przy domyślnym taktowaniu rdzeni, co miało odzwierciedlać typowe wykorzystanie.

Jak widzimy, we większości testów Banana Pi ma ogromną przewagę nad Raspberry Pi Model B+. Jedynie w teście szyfrowania GnuPG wyniki są praktycznie identyczne. Biorąc pod uwagę cenę płytki oraz jej funkcje, śmiało możemy stwierdzić, że jest solidnym konkurentem.

 • Cyryl

  Co prada sam banana jest wydajniejszy ale brakuje mu dobrego wsparcia :) Drugą sprawą jest większe zapotrzebowanie na energię co w przypadku mobilnego rozwiazania nie zawsze się sprawdzi. Duży plus za port SATA. Tak czy siak i tak wolę malinę do zabaw z GPIO ;) No i gwarancja na miejscu ;)

 • Jakub Konieczny

  Szyfrowanie GnuPG to mało obliczeń, problemem jest wąskie gardło karty pamięci.

 • Kevin

  Android 4.4 for Banana Pi was released, please pay attention to it. http://www.bananapi.com

 • Michał Pasternak

  Widzimy większą wydajność przy zadaniach wielowątkowych i zbliżoną przy jednowątkowych…