Dzięki uprzejmości sklepu internetowego dla robotyków BOTLAND.com.pl otrzymaliśmy do testów całkiem świeżutkie BeagleBone Black (BBB) oraz Raspberry Pi (RPi) wraz z osprzętem, aby porównać i przetestować obie płytki. Zapewne wielu z was stało lub stoi przed dylematem, które z tych dwóch płytek wybrać. Postaramy się rozwiać wątpliwości i mity i przedstawimy wam obydwie płytki z różnych perspektyw, abyście sami zdecydowali, która bardziej wam odpowiada.

W najbliższym czasie wykonamy testy wydajnościowe obu urządzeń, porównamy dostępne systemy operacyjne oraz pokażemy jak wygląda zarządzanie portami GPIO w BBB i RPi  na przykładach sterowania m.in. microserwami, serwami, przekaźnikami, diodami oraz czujnikiem odległości. Mamy nadzieję, że dzięki tym testom i artykułom będziecie bogatsi o wiedzę i  możliwości obu tych urządzeń oraz poznacie BBB bliżej. Jeśli macie pytania lub pomysły co chcielibyście abyśmy przetestowali w BBB lub RPi, piszcie w komentarzach.

 • KyRol

  To jest A5C? Jeśli tak, to chcę wiedzieć czy przy spoglądaniu na diody w nocy wzrok się nie męczy jak przy spawaniu. W A5B, które mam jest to okropne. Trochę pomaga wyłącznie LEDów w bashu czy bonescripcie, ale power i tak musi robić za lampkę nocną. Tak poza tym będę miał mrowie pytań, generalnie poza tym A5B ponoć niczym się nie różni od A5B.

 • KyRol

  *A5B nie różni się od A5C

  • @KyRol do czego używasz BBB?

  • KyRol

   @Cyryllo: Do ściągania pornoli ;P A tak na poważnie to kupiłem BBB tylko w jednym celu – aby przenieść nań OpenPandorę. Generalnie parametry są baaardzo bliskie. CPU jest inne (ponoć pochodzi z BeagleBoard xM), ale już GPU to samo. Źródła kernela i patche są udostępnione do obu urządzeń na Githubie. Domyślnym distrem dla BBB jest Ångström, tak samo jak na Pandorze. Okazuję się, że choć nie planowałem, to będę na Jesieni Linuksowej i moglibyśmy zamienić kilka słów na ten temat. Czekałem na to aż ktoś wpadnie na to aby zrobić port, ale chyba się nie doczekam i trzeba będzie ręce zakasać. Myślę, że to dobry temat na artykuł w ramach osworld.pl

   Tu zestawiam parametry obu urządzeń. http://en.wikipedia.org/wiki/BeagleBoard#BeagleBohttp://en.wikipedia.org/wiki/Pandora_%28console%2

  • KyRol

   Zapomniałem dodać, że o ile się dobrze orientuję, to pandora ma multimedialny procesor, a BBB z niego jest orżnięty lub ma inny (dokładnie nie wiem). Na szczęście jest to układ do filmów, co w przypadku portu OpenPandory raczej nie ma znaczenia. Oglądanie filmów to dla mnie trzeciorzędna rzecz. Bardziej się boję o to, że mogą nastąpić komplikacje z dźwiękiem.

  • Myślę że jak dołożysz jakąś kartę dźwiękowa po usb to da rady to jakoś uruchomić.

  • KyRol

   Przyznam, że rozwiązałem to, nie wiem czy bardziej elegancko, ale na pewno bardziej praktycznie. Szczegóły będą w nadesłanym artykule przeze mnie, który nie wiem czy dostanie autoryzację. Jest na ukończeniu i nadeślę go jak nie dzisiaj, to jutro.

  • No temat dobry :)
   Pogadamy o tym na Jesieni :)