Berno w Szwajcarii wybiera WiOO

Berno w Szwajcarii wybiera WiOO

  przez -
  10 367
  Brno
  Nowe systemy informatyczne jakie powstaną w szwajcarskim mieście Berno, będą musiały być niezależne od platformy, dostawcy oraz powinny być oparte o rozwiązanie Open Source. O takim wyborze technologii oraz rozwiązań zadecydowały władze miasta w głosowaniu. Zdecydowana większość radnych opowiedziała się za Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem.

  Zmiana strategii ma zaowocować zwiększonymi oszczędnościami w perspektywie czasu, ale przede wszystkim niezależność od dostawców oprogramowania. Nowe systemy informatyczne powinny być również niezależne od systemu operacyjnego jaki i przeglądarki internetowej. Podczas zakupu oprogramowania jaki i przetargów w pierwszej kolejności będą brane po uwagę wolne odpowiedniki zamkniętych programów.

  W przypadku aplikacji pisanych na zamówienie, kody źródłowe będą udostępniane na wolnej licencji. Zmiany dotyczą również i edukacji. Szkoły oraz nauczyciele będą zachęcani do korzystania z Open Source. Otrzymają oni wsparcie w postaci szkoleń z obsługi takiego oprogramowania.

  Władze miasta chcą również zachęcać inne ośrodki administracji w kraju i za granicą do migracji na Wolne i Otwarte Oprogramowanie.

  • Greg

   Oczywiście! Wszędzie na swiecie, tylko nie w Tuskolandzie :|

  • guitarrizer

   Może jeszcze nie wszędzie na świecie, jednak pomału zarysowuje się jakaś tendencja do pomyślnych zmian.

  • Piotr M

   I takie zasady powinny obowiązywać we wszystkich zamowieniach publicznych.

  • __xia

   Może serwer postawią na AIX z Python, a na desktopy pójdzie Windows z Operą. Niezależność zachowana jest? Jest.