Boycott systemd, czyli sprzeciw wobec polityki rozwoju i wdrażania systemd na Linuksie

Boycott systemd, czyli sprzeciw wobec polityki rozwoju i wdrażania systemd na Linuksie

przez -
102 1945
Open Source

Kilka lat temu Lennart Poettering z firmy Red Hat udostępnił światu systemd, która to aplikacja do zarządzania uruchamianiem systemu miała zastąpić wysłużone sysvinit oraz Upstart. Nowy demon init dla systemów Linux, miał zunifikować cały proces startu systemu, a dodatkowo uprościć zarządzanie wszystkimi startującymi usługami. Przypomnijmy, że Upstart powstał właśnie, jako pierwsza odpowiedź na przestarzałe sysvinit i został dodany do wielu różnych dystrybucji. Jednakże Red Hat i jego deweloperzy chcieli czegoś zupełnie innego.

Inicjatorem całej akcji jest Paul Venezia, który w 12 punktach wyjaśnił, dlaczego systemd jest złe. Oto niektóre z nich:

  • Zerwanie z filozofią Uniksa, czyli jedna aplikacja spełnia dokładnie jedną funkcję
  • Logi systemowe przechowywane są w binarnej formie, zamiast w plikach tekstowych
  • systemd jest zależny od jądra Linux, dbus i glibc. Przypomnijmy, że ponad dwa lata temu udev został włączony do systemd, co do tej pory uważanej jest przez wielu za duży błąd i powoduje sporo problemów twórcom dystrybucji nie posiadających systemd
  • systemd próbuje integrować w sobie wszystkie usługi, jakie się tylko da
  • systemd jest nieprzyjazny innym systemom z rodziny Unix, jak np. BSD

Zalecane jest używanie dystrybucji Linuksa, które nie posiadają domyślnie systemd: Slackware, CRUX, Funtoo, Gentoo, a także innych demonów uruchamiania: runit, OpenRC, s6, monit, perp, supervisord, Upstart i GNU dmd.

Warto także spojrzeć na sam sposób, w jaki Red Hat wprowadza systemd na inne systemy. Nie przebiega to tak, jak do tej pory było wdrażane wiele projektów, ale jest to robione w sposób: albo bierzecie naszego demona, albo martwcie się sami rozwojem. Pokazuje to w tym momencie, że ten kto ma kasę, może zrobić dosłownie wszystko. Przy takim podejściu, wiele dystrybucji finansowanych przez społeczność jest stawianych przed faktem dokonanym i prędzej, czy później będzie musiało przejść na systemd, jeżeli nie chcą pozostać w tyle z rozwojem.

Polecamy zapoznać się także z porównaniem systemd do Upstart i systvinit, które zostało dokonane przez Lennart Poettering 3 lata temu.