C++11 jednogłośnie zatwierdzony, jako standard

C++11 jednogłośnie zatwierdzony, jako standard

przez -
32 4138

Przewodniczący komitetu C++, Herb Sutter, ogłosił że następna wersja orientowanego obiektowo języka programowania C++ została zatwierdzona, jako międzynarodowy standard, przez odpowiedni komitet ISO (ISO SC22 WG21). Zatwierdzony standard zostanie opublikowany, jako „C++11” przed końcem tego roku. Wcześniej znany bardziej, jako C++0x, spełnił oczekiwania wydania go na początku nowego stulecia.

Jak stwierdzi twórca C++, Bjarne Stroustrup, który zasiada również w komitecie, nowa wersja odzwierciedla oczekiwania programowania wysokopoziomowego bardziej, niż kiedykolwiek. Inżynierowie skupili się na tym, aby język był bardziej przyjazny dla programistów, w celu łatwiejszej jego nauki i w samym programowaniu. Nowa wersja dostarcza nam takich cech, jak bezpośrednie inicjalizacje pól danych (direct data field initialisation), funkcje lambda, ulepszoną standardową bibliotekę i jednocześnie funkcję programowania.

32 Komentarze

  • podstawa jest taka sama no przejście na nowy standard jest najmniejszym problemem jeżeli zna się język ;)

  • Jedyna sensowna książka do nauki C++ to Symfonia. Zresztą i tak nie nauczysz się programować z książki.

   Napisz proste programy w C, dobrze zrozum wskaźniki i c-stringi, potem coś prostego w C++ z klasami i templetami, a potem najlepiej dorzucić bibliotekę Qt i napisać w tym coś fajnego.

   Wtedy masz szansę się czegoś nauczyć. Bo studiowanie podręczników bez praktyki nic nie da.

   Ja nie czytałem prawie wcale książek, wyłącznie FAQ i odpowiedzi na Google, a reszta to samodzielna dłubanina.

  • @o_O: Symfonia IMO jest najgorszą książką do nauki – nie ma w niej nic treści, nawet podstaw języka (Symfonia + Pasja omawia ledwo podstawy), za to jest dużo bezsensownego gadania autora, które tylko przeszkadza. Dużo lepszym wyborem jest Język C++ autora C++ (Bjarne Stroustrup).

 1. aby język był bardziej przyjazny dla programistów, w celu łatwiejszej jego nauki i w samym programowaniu

  Moim zdaniem dodatki do C++ są ułatwieniem dla programistów, ale równocześnie utrudnią naukę języka, bo przez dodatki do składni staje się on bardziej skomplikowany i tym samym trudniejszy do opanowania.

  • Nie wiem czy utrudnia naukę – niektóre rzeczy w nowym standardzie ułatwiają, a innych i tak się uczyłeś, tylko poza standardem w nieoficjalnym rozszerzeniu standardu – bo każdy kto poważnie chciał programować w C++ musiał poznać boost – C++11 wprowadza część tego co jest w boost, tylko łatwiej się używa i jest w standardzie.

  • W przeciętnym kodzie im bardziej zaawansowana składnia tym rzadziej jest używana, a jak ktoś pisze w QT to rzadko lub w ogóle nie korzysta z boost.

   Dla ludzi programujących w C++ to jest ułatwienie ale nie jest dla ludzi których muszą innych nauczyć języka. Patrząc na kod wielu niedoszłych programistów może się zniechęcić. Popatrzą tylko o ile prostszą składnie ma Java ;)

  • C++11 to dodatki dla zaawansowanych. Dla ludzi, którzy na tyle wgryźli się już w C++, że zaczęli dostrzegać jego braki.

   Wystarczy się nauczyć starego C++. Potrzeba użycia nowości z C++11 przyjdzie sama z czasem i wtedy programista się sam o nich dowie przeszukując Google ;)

 2. Kiedy pełne wsparcie w GCC? ;) O ile wiem to mają już zgodność z niedawnym draftem, więc pozostaje zmienić nazwę i oznaczyć jako stabilną składnię, czy coś mają jeszcze coś do poprawienia?

 3. […] Transactional Memory) na wybranych architekturach. Kompilator C++ wspiera większy zestaw nowego standardu C++11, jak wsparcie dla operacji atomowych, delegating constructors, niestatyczne dane (inicjatory), […]

 4. […] Dodano nową integrację dla testów jednostkowych (Unit Tests), co ma ułatwić ich uruchamianie i debugowanie w projekcie. Pojawiła się iteracja kreatora nowej klasy (New Class wizard), poprawiono interfejs użytkownika. Dodano wsparcie funkcji standardu C++11. […]

 5. […] Na konferencji LinuxCon North America, która odbyła się w dniach 16 – 18 września 2013 roku, Behan Webster przedstawił obecne prace nad projektem LLVMLinux. Chodzi mianowicie o umożliwienie pełnej i bez błędów kompilacji jądra Linux z użyciem LLVM i Clang. Owe narzędzia są wykorzystywane m.in. przez Apple, nVidia, Intel, Google, a nawet Debiana. Dodatkowo LLVM 3.3 i Clang 3.3, jako jedne z pierwszych narzędzi obsługiwały w pełni standard C++11. […]

Odpowiedz