Calligra 2.6

Calligra 2.6

przez -
6 1056
Calligra Suite

Ogłoszono wydanie Calligra 2.6, zintegrowanego pakiety aplikacji biurowych graficznych oraz wspomagających zarządzanie. Calligra posiada wersję desktop: Calligra Suite oraz na urządzenia mobilne: Calligra Active. W skład pakietu wchodzą: Words, Sheets, Stage, Flow, Kexi, Braindump, Krita.

Wspierane formaty

Dodano eksport dokumentów do formatu EPUB2, w aktualizacji jest planowane dodanie eksportu do MOBI. Udoskonalono obsługę formatów MS Office, w tym MS Open XML w MS Office 2007 i wyższych.

Główne usprawnienia

Calligra Suite posiada udoskonaloną architekturę do dzielenia się danymi i funkcjami pomiędzy każdą część pakiety. Calligra potrafi ładować i zapamiętywać kształty 3D oraz adnotacje. Poprawiono wyświetlanie i formatowanie wykresów, natomiast do przykładów dodano czcionki dla tytułów i etykiet, a markery do zestawów danych. Udoskonalono renderowanie formuł matematycznych.

Calligra Author

Pojawił się Calligra Author, program który pomaga tworzyć eBooki, od konceptu do publikacji. Produkt jest skierowany do dwóch grup:

  • Powieściopisarze, którzy tworzą długie teksty ze skomplikowaną fabuły, dużą ilością bohaterów i scen, ale ograniczonym formatowaniem
  • Autorzy podręczników, którzy chcą mieć możliwość edycji eBooków, tak samo jak papierowych podręczników

Calligra Author jest podobna do Calligra Words, który przejął kilka cech od nowego narzędzia. Następne wersje natomiast będą się już znacznie różniły między sobą.

Calligra Words

Udoskonalono wygląd i poprawiono kilka błędów w oknach dialogowych i narzędziach, m.in. sprawdzanie pisowni. Words dodatkowo posiada sporo nowości z Author.

Calligra Sheets

Arkusz kalkulacyjny posiada nową funkcję optymalizującą, znaną jako Solver. Do tłumaczenia są dostępne wszystkie standardowe skrypty.

Calligra Stage

Program do prezentacji otrzymał nowy framwork animacji, którzy pozwala tworzyć i manipulować animacjami w pokazie slajdów.

Calligra Flow

W aplikacji do do diagramów udoskonalono połączenia.

Calligra Plan

Aplikacja do zarządzania projektami posiada udoskonalone planowanie informacji,planowanie szczegółowe, wykresy, stabilność w generatorze raportów. Poprawiono sporo błędów.

Calligra Kexi

Kreator wizualny bazy danych otrzymał wsparcie dla przechowywania danych użytkownika, udoskonalono import i eksport CSV, oraz poprawiono podgląd tabel. Pojawiła się możliwość nadpisywania obiektów o tych samych nazwach.

Calligra Krita

Zmiany w Krita 2.6 opisaliśmy wczoraj.

6 Komentarze

    • Wg mnie szybszy, znacznie inny interfejs, obsługa różnych formatów mogłaby być lepsza ale i tak jest całkiem przyzwoicie. Stabilność całkiem względna. Bardzo dobra integracja z KDE. Dodatkowo istnieje wersja na ekrany dotykowe. Jak mogłeś zauważyć czytając newsa pakiet Calligra posiada w sobie więcej aplikacji niż LO.

  1. Jakie szanse zdaniem Redakcji ma ten pakiet w porównaniu z Libre/OpenOffice? Na pewno te drugie mają większe wsparcie korporacyjne. I lepszą wersję na Windows. (Jaki jest status Calligra na Win?). Jest szasna na doścignięcie L/OO, czy raczej będzie to cały czas niszowy pakiet?

    • Projekt szanse ma, ciekawe tylko jakie będzie tempo rozwoju. Wg mnie jego sukces jest związany głównie z KDE, do tego środowiska pasuje najlepiej i tam najbardziej widać jego zalety. Duży potencjał jest też w Calligra Active – na urządzeniach mobilnych chyba nie ma takiej konkurencji.

Odpowiedz