Canonical nie planuje zmiany Upstart na systemd

Canonical nie planuje zmiany Upstart na systemd

przez -
15 1363
Canonical

Podczas trwające Ubuntu Developer Summit w Budapeszczcie, programiści rozmawiali na temat ewentualnej zmiany Upstart na systemd. Wczoraj opisaliśmy w przybliżeniu, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma daemonami startowymi, i jakie zalety przyniosłaby taka zmiana. Okazuje się jednak, że decyzja już zapadła i Ubuntu 11.10 oraz 12.04 raczej nie ujrzą nowego systemu rozruchowego w najbliższym czasie.

Jedną z przyczyn, jakie możemy znaleźć jest zbyt bliski termin do czasu wydania Ubuntu 12.04 LTS (Long-Term Support – Wsparcie długoterminowe) oraz systemd nie posiada tak wielu zalet więcej, aniżeli Upstart.

Kolejną przyczynę możemy znaleźć na blogu Robbie Williamsona. Blogger opisuje dlaczego inżynierowie Canonical nie planują szybkiej zmiany na systemd. Powodem była zmiana w Ubuntu 9.04 z SystemVinit na Upstart, co wtedy spotkała się ostrą krytyką wielu administratorów serwerowej wersji Ubuntu. Natomiast użytkownicy wersji Desktop nie przeczyli niczemu.

Można sobie tutaj zadać pytanie – czy Canonical produkuje system dla użytkowników komputerów domowych, czy raczej zwraca się w stronę serwerów? W dalszej części wpisu, autor mówi dobitnie, iż zależy mu tylko i wyłącznie na dobrze użytkowników – pytanie tylko których? I dlaczego firma, która miała promować system dla zwykłego Kowalskiego, nagle przejmuje się tak administratorami.

Najszybszym terminem, kiedy mógłby się pojawić systemd, jest wydanie Ubuntu 12.10 planowane na październik 2012 roku, czyli za 18 miesięcy. Jednakże wiąże się to z tym, iż letnia wersja Ubuntu 12.04 Desktop, a pięcioletnia Serwer będą posiadały stary system rozruchu przez długi okres, podczas gdy cała reszta dystrybucji już dawno będzie posiadała ujednolicony interfejs startowy.