Canonical usuwa Oracle Sun Java ze swoich systemów

Canonical usuwa Oracle Sun Java ze swoich systemów

przez -
17 1299
Canonical

Canonical zapowiedziało, że zamierza w niedługim czasie usunąć z repozytoriów całkowicie pakiety Oracle Sun Java JDK. Spowodowane jest to zakończeniem przez firmę Oracle programu: Operating System Distributor License for Java, co oznacza, że twórca Ubuntu nie ma prawa dłużej rozprowadzać pakietów. Zmiana obejmie tylko systemy Ubuntu 10.04 LTS, Ubuntu 10.10 i Ubuntu 11.04. Warto zaznaczyć, że przy którejś aktualizacji systemu, również pakiety zainstalowane w naszym systemie zostanę usunięte.

Osoby chcące dalej posiadać Javę powinny przejść na otwartą wersję – OpenJDK, która skutecznie zastąpiła rozprowadzane przez partnerów pakiety. Można także zainstalować ręcznie pliki pobrane z oficjalnej strony Oracle. Warto zaznaczyć, że producent Javy planuje w przyszłości wykorzystywać otwarte implementacje do swoich własnych pakietów.

Usunięcie przestarzałych paczek, zlikwiduje także problem bezpieczeństwa, jaki istniał w aktualnie zainstalowanych pakietach.

17 Komentarze

 1. Bez sensu! Robię aktualizację i to pojebane Ubuntu usunie mi Javę? OpenJDK jest powalone bo nie wszystko na tym działa poprawnie. Canonical to jedno wielkie Gówno!

  • "Canonical to jedno wielkie Gówno!"

   To czemu używasz Ubuntu, przecież jest wiele innych dystrybucji?

   W innych dystrybucjach też nie zobaczysz Javy od Oracla :)

   Od wersji 7 openJDK ma być podstawą Oraclowej Javy, która ma być w pełni z nią zgodna, tylko rozszerzona o zamknięte dodatki. Więc przy najmniej w teorii powinna poprawić się kompatybilność.

 2. Chłopie, weź coś na uspokojenie i takie komentarze kieruj do Oracle, a nie tutaj.

  Mnie Ubuntu przestało pracować po jakiejś aktualizacji, więc nie płacząc wróciłem do Fedorki ale w tej sytuacji nic po prostu nie zrobisz, bo to jest wina Oracle.

 3. "Warto zaznaczyć, że przy którejś aktualizacji systemu, również pakiety zainstalowane w naszym systemie zostanę usunięte."

  Warto zaznaczyć, że stanie się tak nie dlatego, że Canonical jest jak Apple czy Microsoft i chce kontrolować co masz zainstalowane, ale dlatego, że w wersjach, które może jeszcze rozpowszechniać wykryto krytyczne luki. Więc to po prostu security update, a że nie mogą wydać poprawionej wersji, to usuwają zabugowaną.

  Warto też napisać, jaki jest mechanizm usuwania Javy.

  To nie magia jak u Apple i Microsoftu, gdzie te firmy mają kontrolę nad twoim systemem i tym co na nim robisz.

  Po prostu do repozytorium zostaną dodane puste pakiety z wyższą wersją, co spowoduje, że SAM UŻYTKOWNIK usunie sobie Javę potwierdzając taką aktualizację. Zawsze może pozostawić pakiety w starych wersjach (choć będzie to mało bezpieczne).

  Gdyby autor zaznaczył te fakty uniknęlibyśmy nieporozumień i komentarzy w stylu tego od Grega,

  • Jakbyś doczytał do końca, a nie tylko początek, to byś wiedział:

   Usunięcie przestarzałych paczek, zlikwiduje także problem bezpieczeństwa, jaki istniał w aktualnie zainstalowanych pakietach.

   Jak zwykle wprowadzasz zamęt do wszystkiego.

  • Troszkę bez sensu bo użytkownik spodziewa się AKTUALIZACJI a nie USUNIĘCIA oprogramowania, więc Ubuntu wprowadza w błąd. Powinni dać informację o tym, że ta aktualizacja kasuje JAVĘ.

  • Tylko powiedz mi, ilu użytkowników tak naprawdę czyta, co ci się aktualizuje? Poza tym dodając usunięcie starych pakietów, a instalując na ich miejsce nowe użytkownik nie zauważy praktycznie żadnej różnicy. Poza tym OpenJDK jest już domyślnie praktycznie w każdym nowszym systemie Linux.

  • @Michał Olber

   W ubuntu domyślnie jest też openjdk to użytkownik sam musi włączyć repozytorium partners i zainstalować oraclowską javę. Znaczy do tej pory musiał ;)

 4. Canonical robi się żałosną firmą. Rozumiem, że zmiana licencji Javy przez Oracle nie jest ich winą i nie winię ich za to, ale mogli bardziej postarać się. Mój kolega zainstalował najnowsze aktualizacje i w przeglądarce internetowej zamknięta Java nagle przestała działać, a na otwartej nie da rady wejść do konta bankowego. Idiotyzm ze strony Canonical, ponieważ powinno wyskoczyć okienko z napisami na czerwono o zaistniałym problemie (dlaczego zamknięta Java zostanie usunięta, czy zgadza się na zainstalowanie otwartej lub jak zainstalować ręcznie ze strony Oracle), a nie próbują ludzi zrobić idiotów podmieniając plik na pusty. Wcale się nie dziwię, że ludzie na Ubuntu narzekaj

 5. Canonical robi się żałosną firmą. Rozumiem, że zmiana licencji Javy przez Oracle nie jest ich winą i nie winię ich za to, ale mogli bardziej postarać się. Mój kolega zainstalował najnowsze aktualizacje i w przeglądarce internetowej zamknięta Java nagle przestała działać, a na otwartej nie da rady wejść do konta bankowego. Idiotyzm ze strony Canonical, ponieważ powinno wyskoczyć okienko z napisami na czerwono o zaistniałym problemie (dlaczego zamknięta Java zostanie usunięta, czy zgadza się na zainstalowanie otwartej lub jak zainstalować ręcznie ze strony Oracle), a nie próbują ludzi zrobić idiotów podmieniając plik na pusty. Wcale się nie dziwię, że ludzie na Ubuntu narzekają, ponieważ nie potrafią zrobić solidnego systemu i podejmują dziwaczne decyzje. Nie ma to jak powrót do starego poczciwego Debiana, może ludzie wreszcie docenią zalety tej dystrybucji i że własny rozum jest cenniejszy od rozumu Canonical.

Odpowiedz