Chakra GNU/Linux 2012.02

Chakra GNU/Linux 2012.02

przez -
9 1416
Chakra - stare logo

Anke Boersma ogłosił wydanie Chakra GNU/Linux 2012.02 Archimedes, pierwszej dystrybucji Linuksa, oferującej środowisko graficzne KDE SC 4.8. Oryginalnie oparta o Arch Linux, jednakże już teraz jest samodzielnym projektem, który posiada własne repozytoria, jądro i pakiety. Dodano jądro Linux 3.2.2, Mesa 7.11.2, X.Org Server 1.10.4, nowy temat Ronak, Qt 4.8, QtWebkit 2.2.1, Boost 1.48, GRUB 2, Subversion, pakiety Phonon, stos libxcb.

Chakra jest teraz wydawana w edycji CD, czyli minimalny system operacyjny ze środowiskiem graficznym, edytorem tekstu, menedżerem pakietów, przeglądarką internetową i prostym odtwarzaczem multimedialnym. Natomiast DVD zawiera wszystkie paczki językowe, standardowe aplikacje KDE, LibreOffice 3.4.5, Amarok 2.5, KDE-Telepathy 0.3, SpiderOak 4.2.9917, wsparcie drukarek, MiniTube 1.7, K3B 2.0.2 i wiele innych.

9 Komentarze

 1. Właśnie testowałem trochę, całkiem dobrze dobrane oprogramowanie w wersji minimal choć można by lepiej. Mi brakuje czegoś do zarządzania pakietami np. Appera.

  • Mi brakuje najbardziej Centrum Oprogramowania Ubuntu, bo to tak naprawdę trzyma ludzi przy Ubuntu. Nie we wszystkich distrach jest to tak dopracowane. Lepsze jest bodajże tylko w Deepin Linux, ale ma też swoje wady.

  • No ale w wersji LiveCD nie ma appset-qt. Apper mimo wszystko wydaje mi się czytelniejszy trochę i bardzo ładnie integruje się z KDE (mamy do niego dostęp z Ustawień systemowych) a przy tym jest rozwiązaniem dosyć uniwersalnym – możemy go używać m.in. w Ubuntu, Fedorze, openSUSE, PLD, Archu.

  • Mi jeszcze nigdy w życiu nie udało się tej dystybucji zainstalować, zawsze na LiveCD testuję i tyle. W tej wersji coś z partycjami nie tak :/ Ale i tak lepiej, kiedyś już się na strefie czasowej wychrzaniał :D

  • mi odpaliła od razu.Kiedyś pamietam był u mnie problem z instalacją.tym razem żadnych niespodzianek.I chakra daje rade.

  • U mnie niestety cały czas uruchamia się z błędami KWin i Plasmy. Skutek jest taki, że ze środowiska graficznego korzystać się nie da. Próbowałem wszystkich opcji LiveCD (różne sterowniki do kart graficznych) i wciąż się sypie.

Odpowiedz