Ciemne chmury nad AMD?

Ciemne chmury nad AMD?

przez -
0 400
AMD

Z każdym dniem przyszłość AMD ciemnieje. W tym momencie Intel praktycznie zdetronizował konkurenta. Nawet pomimo wprowadzenia przez AMD całej nowej platformy Spider, firma nadal nie odnotowała znaczącego sukcesu. Jedynym segmentem rynku w którym, AMD nadal się mocno trzyma są serwery 4 i 8 procesorowe.

W związku z tym MD CEO Hector Ruiz w poprzednim tygodniu na konferencji w Bangalore przestawił plan działania na nadchodzący 2008 rok, którego głównym punktem jest przestanie marnowania pieniędzy i szybki powrót do zysków.

AMD planuje zastąpić wszystkie swoje procesory o architekturze 90nm 65nm z nowymi częstotliwościami i różnymi wartościami TDP. Wyjątkiem mają być dwa hi-endowe procesory Athlon 64 X2 6400+ i Athlon 64 X2 6000+ których produkcja zostanie zawieszona.

Kolejnym krokiem ku odrodzeniu firmy ma być odświeżenie swojej starszej architektury K8. Firma przedstawi 11 procesorów o 65nm architekturze w przeciągu następnych dwóch kwartałów. Pierwszym procesorem jaki ujrzymy będzie AMD Athlon 64 X2 5600+ o 65nm architekturze. W porównaniu do swojego poprzednika a rodziny Windsor, układ chłodzący będzie musiał odprowadzić ponad 30% mniej ciepła. AMD doda 100Mhz do wartości częstotliwości rdzenia. Zostaną także wprowadzone pewne nowości do tzw serii “energo-wydajnościowej”, która doczeka się trzech nowych procesorów z rodziny Brisbone (socket AM2/AM2+):AMD Athlon 4850e(2,5GHz), Athlon 4450e(2,3Ghz) i Athlon 4050e(2,1Ghz).

Jednak czy takie zabieg naprawdę pomoże firmie? Trudno w tym momencie jednoznacznie stwierdzić. Czas pokaże. Na pewno dobrą oznaką jest to, iż AMD wie w jakiej sytuacji się znajduję. Jeżeli AMD nie wróci na ring szybko, wkrótce możemy doświadczyć ponownie sytuacji monopolu Intela na rynku procesorów a co za tym idzie wzrost cen CPU.