Cinnamon – fork GNOME 3

Cinnamon – fork GNOME 3

przez -
11 1380
Linux Mint

Clement Lefebvre z Linux Mint, razem z kolegami, utworzyli nowy projekt o nazwie Cinnamon, który to jest oparty o GNOME 3. Głównym założeniem ma być zrobienie pulpitu podobnego do GNOME 2, jednakże opartego o technologię dostępną w GNOME Shell. Wraz z wydaniem Linux Mint 12, deweloperzy przedstawili Mint GNOME Shell Extenseions, nakładkę, która umożliwia korzystanie z GNOME 3 w tradycyjny sposób. Posiada ona dolny pasek, menu aplikacji, listę okien, wycentrowane narzędzie zadań pulpitu, widoczny zasobnik systemowy z ikonami.

Nowa wersja systemu została bardzo dobrze przyjęta przez wszystkich użytkowników, jednakże programiści zdawali sobie sprawę, że samą nakładką nie dadzą rady wprowadzić wszystkich funkcjonalności, jakie chcieliby zobaczyć. Dlatego Clement Lefebvre po naradzie z zespołem, podjął decyzję o rozpoczęciu projektu Cinnamon. Planowane jest wprowadzanie jego pierwszej wersji wraz z wydaniem Linux Mint 13.

Cinnamon jest to przerobione GNOME 3 od najniższych warstw. Dodano menu uruchamiania, pasek zadań, monitor widżetów i wirtualne zmienianie ekranów. Można go już bez problemu instalować w systemie Linux Mint 12, wykonując komendy: apt update oraz apt install cinnamon-session, a następnie wylogować się i zalogować do nowego pulpitu lub wykonać komendę cinnamon --replace.

Jeżeli chodzi o MATE Desktop, to Clement zapowiedział, iż będzie na równi wspierał oba projekty, jednakże każdy z nich kieruje się inną filozofią i dlatego zaleca użytkownikom korzystanie z MSGE, a po wydaniu Linux Mint 13, również z Cinnamon.