ClamTk 4.33

ClamTk 4.33

  przez -
  6 319
  Bezpieczeństwo i szyfrowanie
  Pojawiła się kolejna wersja ClamTk – nakładki graficznej na popularny program antywirusowy ClamAV dla systemów UNIX i Linux. Używa ona języka gtk2-perl i została zaprojektowana do łatwego używania w celu szybkiego przeskanowania naszego systemu.

  Najnowsza wersja dodaje kilka poprawek do interfejsu, kilka poprawek błędów oraz nowy plik językowy. Zaktualizowano aktualne tłumaczenia. Ulepszono także niektóre funkcje programu, w celu łatwiejszego ich używania.

  Warto wspomnieć, iż program poszukuje nowego loga/ikonki, dlatego poszukiwane są osoby, które mogą w tym pomóc.

  Dla użytkowników CentOS przystosowano specjalnie RPM do współpracy z RMPForge.

  W Xfce istnieje problem z prawo-klikiem “wyślij do” w funkcjonalności programu ClamTk, czego powodem jest sam Thunar. Autor stworzył jednakże specjalny pakiet, w celu dodania owej cechy.

  Podobne artykuły

  Bezpieczeństwo i szyfrowanie

  przez -
  1 459
  Bezpieczeństwo i szyfrowanie

  przez -
  0 464
  • Greg

   Ej? Jak się wam udało dorwać wirusa na linuska? Jak?!

   • Bardzo prosto. Służy do tego EICAR – Europejski Instytut Badań Wirusów Komputerowych (ang. European Institute for Computer Antivirus Research).

    Stworzyli oni testowego wirusa, a raczej pliku, który wzbudzał alarmy w systemach antywirusowych. Plik taki składa się ze znaków ASCII. Plik taki wygląda następująco:

    <code>X5O!P%@AP[4PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*</code>

    Wystarczy teraz ten ciąg znaków zapisać do pliku z rozszerzeniem .com i uruchomić lub przeskanować programem antywirusowym. W przypadku jego prawidłowego działania powinna pojawić się informacja o wykryciu zagrożenia w utworzonym pliku. Sam program jest niegroźny. Powoduje wyświetlenie na ekranie ciągu znaków: EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!

  • Tomek J

   Czy jest sens posiadania tego antywira?

  • Van

   @Greg

   Napisanie wirusa na GNU/Linuksa i wrzucenie go np. na gnome-look.org jako, powiedzmy, wygaszacza ekranu jest banalnie proste (i zdarzyło się już co najmniej raz w przyszłości na skalę, hmmm, raczej masową niż niemasową : ). Nieświadomy użytkownik nie przeanalizuje kodu podanego tam skryptu i chętnie go odpali bez chwili zastanowienia.

   @Tomek J

   Jeśli przez Twój system przelatuje dużo plików z nie zawsze pewnych źródeł, które to pliki mają szansę w przyszłości znaleźć się na jakimkolwiek systemie Windows, to raczej tak :)

  • Van

   @up

   miało być "przeszłości", a nie "przyszłości"