Co nas czeka w GNOME 3.4?

Co nas czeka w GNOME 3.4?

przez -
3 796
GNOME

Seria 3.x środowiska graficznego GNOME rozwija się bardzo prężnie. Kolejna wersja – GNOME 3.4 planowana jest na kwiecień 2012 roku. Jednak już teraz wiadomo jakie czekają nas zmiany i nowości. Programiści chcą skupić się na poprawieniu obsługi całego środowiska, ulepszyć jego dostępność oraz zwiększyć integrację z sieciami społecznościowymi (wykorzystanie biblioteki libsocialweb).

Planowane jest poprawienie obsługi wyświetlania wiadomości HTML w programie Evolution, głównie dzięki zmianie biblioteki GtkHtml na WebKit. Pojawi się automatyczna obsługa wielu użytkowników z wykorzystaniem programu inicjującego systemd.

Pojawią się również usprawnienia w wyglądzie aplikacji. Dodany zostanie nowy motyw rozmów dla programu Empathy. Ulepszone zostanie zarządzanie rozszerzeniami powłoki środowiska GNOME, które mogą dostarczać nowe funkcje.

Jeżeli chodzi o zmiany dotyczące programistów to planowane jest odśmiecanie i oczyszczenie platformy GNOME, na przykład przejście z dbus-glib i libunique na GDBus/G(tk)Application, migracja mechanizmu przechowywania Evolution-Data-Server z Gconf do GSettings.

3 Komentarze

  1. Ja chętnie zobaczyłbym w nowym Gnome możliwość konfiguracji czcionek,motywów itp.Na dzień dzisiejszy pchlaste podpisy pod ikonami w opcji podglądy wygląda beznadziejnie,szczególnie na 24-calowym monitorze.Kto wymyślił,żeby nie można było tego zmieniać?Gdyby chociaż wygląd Gnome 3 był elegancko dopracowany,ale on wygląda roboczo jakby był nieskończony.

    • Jak testowałem to w gnome-tweak-tool była konfiguracja czcionek, czy akurat tego o czym piszesz już nie sprawdzę, bo nie mam gdzie.

Odpowiedz