LibreOffice

Collabora i IceWarp zapowiedziały stworzenie aplikacji LibreOffice Online. W tym celu powołano inicjatywę LibreOffice from Collabora, której zadaniem będzie stworzenie gotowej usługi udostępniającej pakiet biurowy LibreOffice z poziomu przeglądarki internetowej.

Udział obu firm nie jest przypadkowy. IceWarp od wielu lat zajmuje się rozwojem własnego serwera pracy grupowej do zastosowań biznesowych. Dzięki temu stanie się on podstawą dla działającego mechanizmu zarządzania dokumentami z poziomu przeglądarki internetowej, a także możliwość edytowania lokalnie na komputerze użytkownika.

Collabora natomiast to firma z wieloletnim doświadczeniem w kwestii wdrażania wolnych rozwiązań w biznesie. Aktywanie wspiera wiele projektów, m.in. LibreOffice, GStreamer, D-Bus, WebKit, PulseAudio, BlueZ, Wayland, Debian, PiTiVi i wiele innych.

LibreOffice Online ma być realną alternatywą dla Google Docs, Microsoft Office Online, czy iWork for iCloud. Prace nad wersją webową rozpoczęły się już w 2011 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy prototyp. Do skończenia pozostały jeszcze prace związane z edytorem w JavaScripcie i HTML5.