CompuLab Utilite – minikomputer z procesorem ARM Cortex-A9

CompuLab Utilite – minikomputer z procesorem ARM Cortex-A9

przez -
9 946
Utilite

CompuLab uruchomiło stronę ze swoim nowym minikomputerem – Utilite. Na jego pokładzie znajdziemy procesor Freescale i.MX6 z wysokowydajną kartą graficzną i silnikiem strumieniowania wideo w wysokiej rozdzielczości. Utilite będzie dostępny w wersji z jedno, dwu lub czterordzeniowym procesorem ARM Cortex-A9, do 4 GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz i dyskiem SSD mSATA do 512 GB. Na przednim panelu znajdziemy dodatkowo slot na karty mikro-SD o pojemności maksymalnej 128 GB.

Z portów znajdziemy: HDMI 1.4, DVI-D, S/PDIF, 2 x Gigabit Ethernet, 4 x USB 2.0, micro-USB jako USB-OTG, mini port dla RS232, mini-Jack. Prócz tego wbudowane są moduły: WiFi 802.11n i Bluetooth 3.0.

Wymiary Utilite wynoszą odpowiednio: 135 x 100 x 21 mm, zasilany jest przez 12 V (tolerancja 10 – 16 Voltów), pobór mocy jest 3 – 8 Watów. Ceny powinny zaczynać się od 99 dolarów, ale nie ma jeszcze uruchomionej strony ze sprzedażą.

 • liner

  O, fajne. W porównaniu do x86-based fit-PC to może nie jest to platforma aż tak elastyczna pod względem zastosowań, ale za to na pewno tańsza. Ciekawe jak z wydajnością tego sprzętu w odtwarzaniu filmów video. I ciekawe w jakich konfiguracjach i cenach będą dostępne w sklepie online.

  • Razi

   Posiada mocniejsze CPU niż malinka, uciągnie nawet software'owo. Wadą tego urządzenia jest jednak to, że to pudełko, a nie otwarta płytka z GPIO, przez co zainteresuje raczej tylko chętnych na tani komputerek pod TV jako centrum multimedialne.

  • MikołajS

   "… e nie jest to platforma aż tak elastyczna pod względem zastosowań, ale za to na pewno tańsza. "

   I na pewno bardziej energooszczędna niż x86, więc lepiej się będzie nadawać do ciągłego działania. Jak ktoś chce elastycznie to ma Raspeberry Pi ;)

 • Dex

  Dla większości użytkowników domowych takie coś było by idealne. To z czego korzystają a spotykam się z tym codziennie to Web, mail powiedzmy Skype… im nie jest potrzebne granie itp. Jeżeli na tym film obejrzą to będą w siódmym niebie. Ale w komentarzach jak zwykle będą porównania do x86, Intela NVidii … tylko po co?? Czy większość użytkowników naprawdę jest specjalistami którzy korzystają z Linuxa? Nie dla większości to najważniejsze jest aby sprzęt działał i news-flash ta większość korzysta bardzo dobrze z Androida na tabletach więc jak by tu też go miała to idealnie sobie poradzą.

  • sprae

   Właśnie dlatego tyle ludzi kupuje komputery z Chrome OS.

 • 123qwe

  Podobaja mi sie te male, tanie komputerki.. jednak brakuje mi we wszystkich wbudowanego modemu xDSL aby moc na nim zbodowac pelnowartosciowy domowy router.

  • 123qwe

   oczywiscie zbUdowac*

 • asd

  ja bym to raczej widział jako cienki klient