Controles – nowa polska dystrybucja Linuksa

Controles – nowa polska dystrybucja Linuksa

przez -
23 1685
Open Source

Ogłoszono wydanie Controles, nowej dystrybucji opartej na Debianie Sid. System jest kompatybilny z repozytoriami Debiana, dzięki czemu ma dostęp do ogromnej liczby pakietów. Znajdziemy w nim środowisko graficzne LXDE, pakiet biurowy LibreOffice 4.0, odtwarzacz muzyki LXMusic, odtwarzacz multimedialny VLC, program do grafiki GIMP, aplikacja do skanowania Xsane, przeglądarkę internetową Firefox z Flash Playerem, komunikator Kadu.

W systemie znajduje się także:

 • Program do robienia zrzutów ekranu
 • Program do nagrywania pulpitu
 • Program do zarządzania drukarkami
 • Program do dodawania/usuwania programów (Pakietów) – Synaptic
 • Sterowniki do drukarek HP – hplip
 • Sterowniki dla modemów – usb-modeswitch
 • Program do kontroli i ustawiania częstotliwości procesora – cpufrequtils
 • Touchpad działa jako podwójne kliknięcie

System jest skonfigurowany i gotowy do pracy. Instalacja odbywa się z poziomu płyty DVD lub pamięci flash.

 • J_G

  Należy rozumieć, że główną ideą stojącą za zrobieniem tej dystrybucji była polonizacja systemu?

  • herr

   "Inspiracją powstania Controles było stworzenie szybkiego, funkcjonalnego systemu operacyjnego, zawierającego zainstalowane programy użytkowe, z których przeciętny użytkownik korzysta na codzień."

   Ze strony projektu (sam nie użyłbym słowa "inspiracja"…). Cel jednak naświetlony: debian sid: szybko, po polsku i od razu gotowy do pracy.

   Sprawa jest więc w sumie jasna.

  • J_G

   > Sprawa jest więc w sumie jasna.

   Powiedzmy: nieco jaśniejsza. Podejrzewam, że taki Debian Sid też jest od razu gotowy do pracy (systemy, które nie są jakoś wstępnie skonfigurowane, to rzadkość). Chodzi więc o to, zdaje się, żeby oszczędzić użytkownikowi mąk wyboru i żeby miał po polsku. Taki polski system desktop?

 • nie_fanboy

  Kolejna egzotyczna dystrybucja. Co wnosi nowego ? Przecież z tych przyjaznych użytkownikowi jest Mint, *buntu, openSUSE, PCLinuxOS, Fedora i może jeszcze parę innych. Czy to nie jest marnotrawienie pracy developerów ? Czy taka fragmentaryzacja sprzyja linuxowi ?

  • sprae

   Developerzy to wolni ludzi i mogą robić co chcą.

  • Whoever

   Wprost uwielbiam tego typu odpowiedzi. "Czy działanie X ma sens?" – "X to wolny człowiek i może robić co chce". Tak, świetnie! WSZYSCY to wiedzą! Nie zmienia to jednak faktu, że każde działanie może zostać poddane krytyce, jak powyżej – i taka krytyka wcale nie oznacza ataku na wolność, co najwyżej atak na sensowność.

  • Sauer

   > "X to wolny człowiek i może robić co chce"

   X to nie człowiek tylko serwer wyświetlania.

  • J_G

   Problem polega na tym, żę autor "newsa" raczej mętnie nas zawiadomił o tej dystrybucji. Tak przypuszczam.

   To, że pojawił się nowy derywat Debiana, świadczy przede wszystkim o takiej potrzebie – ktoś uznał, że niezbędne jest wydanie takiego produktu. Nie zawsze takie inicjatywy okazują się trafnym rozpoznaniem istniejących potrzeb, ale nie można wykluczyć, że tak faktycznie jest (póki co). Fakt, że ktoś wydał nową dystrybucję nie świadczy o żadnym rozdrobnieniu wysiłków. Dystrybuowanie istniejącego softu nie oznacza uszczerbku w rozwoju tegoż, bowiem jest to inne (zdecydowanie) zajęcie niż pisanie samego kodu.

   Tak więc problem polega chyba na tym, że autor nie napisał o co w tej dystrybucji chodzi.

  • sprae

   Ocenianie lub co gorsza krytyka jest bez sensu. Wynika tylko z twoich własnych doświadczeń i pragnień. Czyli tak na serio krytykujesz siebie, że sam nie uczestniczysz w projekcie lub nie robisz tego co byś chciał.

 • nie_fanboy

  Rzeczywiście opis tej dystrybucji jest szczątkowy. Ja jestem laikiem, linuksa uczę się od niedawna, ale z tego czego się dowiedziałem o nim do tej pory można by stwierdzić, że podobne dystrybucje istnieją i są w miarę sprawdzone (jeśli się mylę, to proszę o poprawienie mnie).

  LO4.0 – można śmiało doinstalować, a w niektórych dystrybucjach jest na dzień dobry po instalacji,

  GIMP – jw.,

  VLC – jw.,

  LXDE – środowisko można wybrać przy instalacji, jak nam się nie spodoba można je zmienić na inne,

  Firefox – jw.

  itd. itp.

  język polski – język wybiera się przy instalacji; działa on raz lepiej, raz gorzej i trudno uwierzyć, żeby ta dystrybucja miała coś zmienić w tej kwestii.

  “Dystrybuowanie istniejącego softu nie oznacza uszczerbku w rozwoju tegoż, bowiem jest to inne (zdecydowanie) zajęcie niż pisanie samego kodu.”

  Być może i tak, ale nietrudno się domyślić, że dystrybuowanie softu zajmuje cenny czas, który mógłby byś spożytkowany na coś innego. Ja rozumiem, że filozofia linuxa jest fajna, mnogość wyboru itd., ale kilkaset dystrybucji ? Teraz się szykują 3 serwery wyświetlania – czy to sprawi, że producenci sterowników (patrz ATI/AMD) zaczną chętniej wspierać linuxa ?

  Mam Radeona 4570 w lapku. Czy mogę liczyć na drivery, które w pełni wykorzystają jego moc i będa działać pod moim Mintem nie przegrzewając mi laptopa ?

  • J_G

   > ale nietrudno się domyślić, że dystrybuowanie softu zajmuje cenny czas, który mógłby byś spożytkowany na coś innego.

   Sorry, proponujesz, żeby każdy sam sobie klecił dystrybucje? Termin "dystrybucja" dość dobrze określa problem – jedni piszą kod, inni przekształcają go w binarny soft do bezpośredniego użytku w konkretnym OS. Dystrybucja zawsze zajmuje jakiś czas. Skoro pojawiają sie rózne dystrybucje, to najwyraźniej istnieje taka potrzeba. Po co to kontestować? To jest właśnie marnowanie czasu.

   > Teraz się szykują 3 serwery wyświetlania – czy to sprawi, że producenci sterowników (patrz ATI/AMD) zaczną chętniej wspierać linuxa ?

   A o postępie technologicznym kolega słyszał? te "3 serwery wyświetlania" (zdaje się, że 1 serwer i 2 alternatywne rozwiązania), to jest ów postęp w naturze. Producenci raczej z Linuksa nie zrezygnują, bo zbyt wiele znaczy w branży IT.

  • nie_fanboy

   "Sorry, proponujesz, żeby każdy sam sobie klecił dystrybucje? Termin "dystrybucja" dość dobrze określa problem – jedni piszą kod, inni przekształcają go w binarny soft do bezpośredniego użytku w konkretnym OS. Dystrybucja zawsze zajmuje jakiś czas. Skoro pojawiają sie rózne dystrybucje, to najwyraźniej istnieje taka potrzeba. Po co to kontestować? To jest właśnie marnowanie czasu. "

   Może źle się wyraziłem. Proponuję, żeby nie robić egzotycznych dystrybucji które zaspokoją potrzeby 0.01% społeczności, która stanowi marny procent użytkowników desktopów.

   "A o postępie technologicznym kolega słyszał? te "3 serwery wyświetlania" (zdaje się, że 1 serwer i 2 alternatywne rozwiązania), to jest ów postęp w naturze. Producenci raczej z Linuksa nie zrezygnują, bo zbyt wiele znaczy w branży IT."

   Dlaczego nie wystarczy jeden ? Rozumiem, że firmie ATI nie chce się teraz pisać sterowników na Xy, bo wolą mieć trzy razy więcej do pisania ?
   Linuks znaczy dzisiaj wiele w domenie serwerów, superkomputerów, urządzeń mobilnych i być może systemów wbudowanych. Niestety jego udział w rynku desktopów jest marny i niestety przy takiej polityce to się nie zmieni (chyba, że na gorsze).

  • J_G

   > Dlaczego nie wystarczy jeden ?

   A co ci własciwie to przeszkadza? Skoro używasz "linuksa", to powinieneś przywyknąć do pluralizmu rozwiązań (zresztą w świecie Windows też tak kiedyś było -nie tylko jeden M$ Office). A dlaczego? poczytaj sobie, sporo o tym napisano.

   > "Niestety jego udział w rynku desktopów jest marny i niestety przy takiej polityce to się nie zmieni (chyba, że na gorsze)."

   Bądźmy optymistami. Na razie kurczy się dość gwałtownie sam rynek desktopów.
   Przypuszczam, że ten spadek raczej nie dotyczy Linuksa ponieważ w tym segmencie używa się go z innych powodów niż Windows.

 • butcher

  Trochę powagi.

  News o jakimś remixie, stworzonym na kolanie przez jednego człowieka, który nawet nie potrafi zainstalować wtyczki flasha (z wątku na forum ubuintu)?
  Strona "projektu" na darmowym serwisie?

 • aroundwaves

  Osobiście mi się podoba, i myślę że ma szanse gdy chcemy jakiemuś ZU posadzić linuksa, to będzie ok. Owszem jest Peppermint, SIDuction i pewnie kilka innych, ale ten faktycznie można zainstalować i wychodzić :) jednak , bólem jest kłopot z niemożnością montowania NTFSa przez ZU (ale przypuszczam że to urok Debiana).

  • J_G

   > "bólem jest kłopot z niemożnością montowania NTFSa przez ZU"

   ??!!!

   > (ale przypuszczam że to urok Debiana).

   a może braku stosownego wpisu w fstab?

  • aroundwaves

   nie chodzi o wpis w fstab tylko użyty w debianie sterownik ntfs-a i polityka jego użycia.

  • J_G

   > ylko użyty w debianie sterownik ntfs-a i polityka jego użycia

   A to ciekawe. Nawet nie wiedziałem, że Debian ma własny sterownik NTFS. Mała sensacja!

   Poważnie zaś – Debian, jak kazdy inny Linuks, poawala ustawić wszystko wedle woli. To co nazywasz "polityką uzycia" na pewno zapisane jest w jakimś pliku konfiuracyjnym. Jeżeli nie fstab, to może np. jakoś w udev .

  • Aroundwaves

   "nawet nie wiedziałem" no to już wiesz że kernel ma własny sterownik NTFSa . MISZCZU J_G
   http://superuser.com/questions/139452/kernel-ntfs

  • J_G

   Czytaj ze zrozumieniem – to częste dziś wezwanie. Szkoda, że to wołanie na puszczy.

  • controles

   Witam, w kolejnej wersji zostanie dodanie automatyczne montowanie partycji NTFS. Controles

  • controles

   Co według was powinno znaleść się w następnej wersji Controles? –
   1. Jakie lżejsze środowisko graficzne (LXDE, MATE, XFCE4, E17, Razor-Qt … )
   2. Jakie dodatkowe oprogramowanie?
   3. O jaką wersję powinna być oparta (stable, testing, sid ?)

   Aktualnie dystrybucja tworzona jest przez 1 osobę. Pomoc mile widziana – szczególnie w sekcji graficznej aby dopracować logo, tapetę itp.
   Może macie jakieś ciekawszą nazwę dla dystrybucji?

   CONTROLES

 • szczery

  fajnie że polska dystrybucja nazywa się po polsku – controles – gratulacje