Creative Commons 4.0 na potrzeby sektora publicznego

Creative Commons 4.0 na potrzeby sektora publicznego

przez -
6 716
Creative Commons 4.0

Organizacja Creative Commons ogłosiła udostępnienie Creative Commons 4.0, następnej generacji licencji. Została ona przygotowana z myślą o rządach oraz osobach publikujących informacje w sektorze publicznym, szczególnie w obrębie Unii Europejskiej. Warto także nadmienić, że wszystkie licencje posiadają tylko jedną, międzynarodową wersję. Oczywiście są nadal dostępne w lokalnych językach, jeżeli na teranie danego kraju działa oddział Creative Commons. Co ważne nowa licencja jest zgodna z polskim prawodawstwem. Nowa wersja jest już dostępna w popularnym wybieraczu.

Inne zmiany wprowadzone wraz z CC 4.0:

  • Nowe licencje obejmują tzw. prawa sui generis – prawa szczególne, do baz danych które istnieją w Polsce i innych krajach (na mocy ustawy o ochronie baz danych)
  • Licencje posiadają zapisy, na mocy których Licencjodawca zrzeka się także ochrony swojego wizerunku, w zakresie w jakim pozwala na to miejscowe prawo
  • W nowe wersji licencji wystarczy podawać informacje o autorze i licencji, nie jest wymagane podawanie tytułu utworu w informacji licencyjnej – jeśli równocześnie podajemy odnośnik do tej strony, na której wraz z utworem znajduje się jego opis. Podawanie tytułu jest nadal zalecane (we wcześniejszych wersjach był to obowiązek)
  • Dodano możliwość nakazania przez licencjodawcę usunięcia informacji o jego autorstwie z określonych kopii utworu lub utworów zależnych – w przypadku, gdy nie chce być związany z określonym użyciem jego utworu. W wersjach 3.0 to uprawnienie dotyczyło jedynie utworów zależnych
  • Dodano 30 dni na usunięcie naruszeń licencji
  • Uproszczono oryginalny, angielski język wszystkich licencji, w tym także strukturę