CUPS 1.6

CUPS 1.6

przez -
1 1110
Drukarki, drukarka, sprzęt

Deweloperzy ogłosili wydanie CUPS 1.6. CUPS, czyli Common Unix Printing System, to specjalne przenośne oprogramowanie do obsługi urządzeń drukujących dla systemów bazujących na architekturze UNIX. Właścicielem i głównym zarządcą kodu jest firma Apple, która to w 2007 roku wykupiła prawa. Program jest wydawany na licencji GPLv2 z wyjątkami dla systemu operacyjne Mac OS X i zestawu narzędzi OpenSSL. Konfiguracja wszystkiego odbywa się przez przeglądarkę, gdzie w adresie wpisujemy http://localhost:631.

Dodano wsparcie dla automatycznego dzielenia się i wyszukiwania drukarki przy pomocy Bonjour. Udało się to zrobić z użyciem Avahi. Pojawiło się zarządzanie kolorami oraz profile ICC w serwerze druku na systemach z colord i D-Bus. Wcześniej trzeba było w tym celu używać łatek i poprawek, a teraz jest funkcja natywna.

CUPS 1.6 potrafi uwierzytelniać hasła oraz ustawiać domyślny login dla serwera. Usunięto filtry drukujące i wrzucono je do osobnego projektu cups-filtes, który jest zarządzany przez Linux Foundation. Porzucono również kilka przestarzałych opcji drukowania.

1 komentarz

Odpowiedz