Cyfrowa szkoła – program pilotażowy rządu

Cyfrowa szkoła – program pilotażowy rządu

  przez -
  10 299
  Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
  Rada Ministrów ogłosiła przyjęcie pilotażowego programu Cyfrowa Szkoła. Jest to pierwszy ważny krok w kierunku przejścia wszystkich polskich szkół w erę cyfryzacji. Pilotaż będzie trwał od 4 kwietnia 2012 roku do 31 sierpnia 2013 roku i obejmie ok. 380 publicznych szkół podstawowych. Mają z niego skorzystać przede wszystkim uczniowie klas IV-VI. Jego wyniki będą miały wpływ na dalszy rozwój planu.

  Koordynatorem całej akcji jest Minister Edukacji Narodowej, współpracujący z Ministrem Administracji i Cyfryzacji. Placówki do pilotażu zostaną wybrane przez wojewodę w drodze losowania. Nauczyciel, uczniowie i szkoły otrzymają dofinansowanie, które będzie zależało od wielkości szkoły:

  • do 100 uczniów, mogą liczyć na 90 tys. zł
  • do 300 uczniów, dostaną maksymalnie po 140 tys. zł
  • powyżej 300 uczniów – nawet 200 tys. zł

  za które będą mogli zakupić komputery, tablety, cyfrowe podręczniki i inne elektroniczne pomoce dydaktyczne dofinansowane przez rząd. Szkoły same zadecydują, jaki sprzęt jest im potrzebny. Szkoły będą musiały jednak wnieść wkład własny – 20 proc. kwoty, o którą chcą się ubiegać. Nie musi to być jednak gotówka – wystarczy, jeśli przygotują szkołę technicznie do obsługi komputerowego sprzętu, czyli zadbają o łącze internetowe itp.

  Program “Cyfrowa Szkoła” składa się także z:

  • e-nauczyciel, czyli rozwijanie cyfrowych umiejętności nauczycieli
  • e-zasoby edukacyjne, czyli rozbudowanie publicznych elektronicznych zasobów edukacyjnych
  • e-uczeń, czyli nowoczesne pomoce dydaktyczne dla uczniów

  Za te wszystkie obszary zapłaci budżet państwa – 50 mln złotych, ale również Unia Europejska. Będą one w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na szkolenia dla nauczycieli pójdzie 20 mln zł, a na tworzenie zasobów edukacyjnych: 43 mln zł.

  Do dyspozycji nauczyciel zostanie przeszkolonych 40 „e-trenerów” i 1200 „e-moderatorów”, a także 19 tysięcy e-koordynatorów stosowania nowych technologii w nauczaniu. Powstaną materiały merytoryczne i szkoleniowe dla nauczycieli oraz międzyszkolna platforma informatyczna, dzięki której nauczyciele będą mogli współpracować i wymieniać się pomysłami. Powstaną także elektroniczne podręczniki dla klas IV-VI szkół podstawowych, które zostaną udostępnione, razem z innymi pomocami edukacyjnymi na licencji Creative Commons (CC) Uznanie Autorstwa lub innej wolnej licencji.

  • Druedain

   Nieee… Nie, to nie może się udać. Obstawiamy co pierwsze przeinaczą, zepsują, źle zaplanują?

   • ebenezer

    jedno uda się na pewno – transfer pieniędzy do czyichś kieszeni

   • Więcej wiary w polskie urzędy i polityków ;-)

   • Druedain

    Ostatnio pomagałem mamie z paroma dokumentami stypendialnymi (stypendia przyznawał śląski Urząd Marszałkowski). Za dużo razy mimowolnie użyłem słowa „ku*wa” podczas szukania czegokolwiek na ich stronie, a później podczas edycji formularza dostępnego tylko w wersji .doc . Nie każ mi w tych ludzi wierzyć. Ja chcę zobaczyć fakty, że to jest, że to działa.

   • Ja ostatnio miałem sporo do czynienia z Urzędem Skarbowym, ZUSem i innymi instytucjami. Wszędzie mówiłem, że nie umiem, nie znam się i nie wiem i jakimś cudem te wstrętne panie za okienkami stawały się miłe i wypełniały ze mną dokumenty wręcz dyktując co mam zrobić. Nie jest jeszcze tak źle albo mam szczęście i trafiałem na te miłe osoby.

    A co do DOCów na stronach to inna już sprawa.

   • Druedain

    Ostatnio słyszałem coś podobnego :) Jak się idzie do urzędu coś załatwiać, to trzeba mówić, że się jest ze wsi. Ponoć zupełnie inna rozmowa i wszystko załatwiają od ręki z uśmiechem.

   • Ze wsi a SGS2 to ma. Nie uwierzą. Ja po prostu mówię, że ja się na tym nie znam a Pani się zna i wierzę, że Pani mi pomoże. I już ;-)

   • Druedain

    To mówisz, że telefon jest proboszcza :P

  • TomJ

   Wszystkie szkoły powinny działać na Linuksie. Mamy przecież ten system coś tam co się z kupą kojarzy. Może jego wdrożyć?