Czy Linux Standard Base 4.0 będzie rewolucją?

Czy Linux Standard Base 4.0 będzie rewolucją?

przez -
1 714
Linux Foundation

Od jakiegoś czasu trwają pracę nad specyfikacją Linux Standard Base 4.0. Prace nad czwartą wersją LSB są sponsorowane przez Linux Foundation. Jim Zemli – dyrektor wykonawczy fundacji – ma nadzieję, że twórcy oprogramowania będą tworzyć aplikacje zgodne z LSB. Zemlin podkreśla, że LSB 4.0 to ogromny krok w celu zwiększenia kompatybilności między dystrybucjami Linuksa.

Linux Standard Base (LSB) to projekt mający na celu zniwelowanie różnic między dystrybucjami Linuksa poprzez wyznaczenie wspólnych standardów. 1 listopada 2005 specyfikacja LSB w wersji 2.0.1 stała się standardem ISO 23360.

LSB postawiło sobie za cel stworzenie i wypromowanie binarnych standardów, które rozszerzą kompatybilność pomiędzy różnymi dystrybucjami Linuksa (i innych wolnych systemów operacyjnych klasy Unix), co umożliwi twórcom oprogramowania pisanie (lub przenoszenie) pod GNU/Linuksa oprogramowania bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na dostosowanie go do specyfiki kilku dystrybucji. Dodatkowo mniej popularne dystrybucje (dla których wsparcie jest często zaniedbywane) będą mogły korzystać z oprogramowania jeśli ich twórcy zadbają o dostosowanie ich do LSB.

Standard w wersji 4.0 był rozwijany przez 18 miesięcy przez 50 inżynierów. Jego ostateczną wersję poznamy pod koniec tego roku.