Dart 1.1 szybszy o 25% od JavaScriptu i obsługą protokołu UDP

Dart 1.1 szybszy o 25% od JavaScriptu i obsługą protokołu UDP

przez -
11 1056
Dart

Google ogłosiło wydanie Dart 1.1, nowego języka programowania, który ma działać zarówno po stronie serwera (podobnie jak Node.js), jak również jako język skryptowy w przeglądarkach. Aby ułatwić jego wdrażanie, Google udostępniło translator dart2js, zamieniający kod tego języka na JavaScript. W najnowszej wersji zwiększono wydajność względem JavScript o 25%.

Udoskonalono także wersję po stronie serwera, w tym dodano wsparcie dla wielkich plików, kopiowanie pliku, obsługę przerwań procesu oraz informacje terminala. Dodano obsługę protokołu UDP, który ma pozwolić deweloperom na pisanie bardziej wydajnych aplikacji strumieniujących multimedia.

Dart Editor otrzymał kilka funkcji zwiększających produktywność. Programiści znajdą w nim udoskonalone debuggowanie, lepszą kompilację kodu, a także bardziej efektywne podpowiedzi. Zwiększono także ogólną wydajność Edytora i analizatora.

Podobne artykuły

 • o_O

  Składnia Darta jest tragiczna jak na język skryptowy. Do tego żałośnie
  wzorowana na Javie kopiując jej wszystkie błędy i dodając nowe nieintuicyjne potworki.
  Nie wróżę im sukcesu, bo żeby zastąpić JS trzeba przekonać wszystkich
  developerów i twórców przeglądarek, inaczej mogą się pożegnać z
  akceptacją i standaryzacją.

  Tylko 25% szybciej niż tragicznie
  zaprojektowany JS, i to w języku, który zmusza programistę do myślenia
  za interpreter, jak choćby idiotyczne ‘final’? Świetny wynik, nie ma co.
  Sukces murowany…

  Szkoda, bo zapowiadała się rewolucja, a wyjdzie
  kupa i pewnie wojenka pomiędzy konserwatystami a fanbojami co pół roku
  przerzucającymi się na ‘zajebiste nowości’ jak Ruby czy inne martwe już
  języki.

  • mikolajs

   Moim zdanie, problemem jest nie ta czy inna składnia. Wzorowanie na Java, akurat nie jest problemem, skoro jest to po C najbardziej popularny język. Problemem jest, że ta składnia bardzo różni się od JS. Front Endowcy musieliby się uczyć nowego języka, który jak na razie ma działać tylko na Chrome. Nie wiem czy pisanie tylko na Chrome jest lepsze niż występujące dawniej pisanie tylko dla IE.
   Zastanawiam się, czy Microsoft nie wybrał lepszego rozwiązania ze swoim TypeScirptem, bo wprowadza mniej zmian w stosunku do oryginału.
   Jak dla mnie to problem w tym, że nie dogadano się przy standaryzacji JS i każdy proponuje własne rozwiązanie wprowadzając tylko zamieszanie i rozdrobnienie.

 • Siper

  Język uruchamiany w wirtualnej maszynie oraz z tragiczną składnią…nie dzięki. Już dawno wykopali Javę z webdevelopingu

  • Kaleson

   Mój drogi, JavaScript też jest uruchamiany w maszynie wirtualnej (Prawie każdy dzisiejszy język skryptowy ma maszynę wirtualną – nawet Lua).

   Wielu programistów podchodzących do JS z perspektywy swoich wcześniejszych języków uważa że ma on tragiczną składnie.

  • Siper

   Składnia Dartlang może się podobać chyba jedynie programistom Javy, z powodu podobieństw. Ja tego nie łapię, wolę JS. Co do VM przyznaję, że walnąłem tutaj gafę.

 • danice

  @Autor: Michał Olber
  “W najnowszej wersji zwiększono szybkość uruchomionych aplikacji, aż o 25%, względem Dart 1.0. Sama wydajność została podwojona, w stosunku do wydania z listopada.”

  Obawiam się, że napisałeś tu jakiś bełkot. Zwiększono szybkość (uruchamianych aplikacji czy czas wykonania kodu???) o 25 proc. ale względem czego? JS czy Darta 1.0? Pytam, gdyż w tytule napisałeś, że względem JS, po przecinku(?) dodajesz, że względem Dart 1.0… i kropka.. a w następnym zdaniu piszesz, że względem poprzedniej wersji (czyli 1.0) wydajność została podwojona.

 • o_O

  “Dart 1.1 szybszy o 25% od JavaScriptu”
  “W najnowszej wersji zwiększono wydajność względem JavScript o 25%”
  Autorze, zdecyduj się… i pisz porządnie…

  Szybkość Dart1.1 = 125% JS

  Czy szybkość (Dart1.1 / JS) = 125% (Dart1.0 / JS)
  ?

 • o_O

  Wywalcie wreszcie tę DISKUPĘ, bo jest takim gównem nawet entery losowo w tekst wstawia… Co komuś odbiło z tymi żałosnymi systemami komentarzy?!