Debian i propozycja zmiany planu wydawniczego

Debian i propozycja zmiany planu wydawniczego

przez -
10 830
Debian

Lars Wirzenius i Russ Allbery dodali na wiki Debiana krótki wpis nt obecnego stanu rozwoju poszczególnych wersji systemu. Według nich aktualny plan wydawniczy dystrybucji jest zbyt długi, a sposób dodawania nowych pakietów powoduje narastanie bardzo dużej liczby błędów. Tym samym przyczynia się to do o wiele większych nakładów pracy, aniżeli mają inne systemy Linux, jak Fedora, czy Ubuntu. Należy zatem całkowicie przeprojektować obecny stan wydawniczy i wdrożyć zaproponowane poniżej pomysły.

Oto propozycje:

 • Trzymać gałąź Testing całkowicie wolną od błędów, czyli w trybie RC
 • Być przygotowanym na wydanie w dowolnym momencie
 • Wdrożyć automatyczne testy na wczesnym etapie tworzenia i rozwoju pakietów
 • Zmniejszyć liczbę pakietów, które są dopuszczane do wydania

10 Komentarze

 1. "Trzymać gałąź Testing całkowicie wolną od błędów, czyli w trybie RC"

  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak by to miał wyglądać w praktyce?

 2. A ja uważam, że było by trochę szkoda. Jak na razie nie znam bardziej stabilnego, dopracowanego, a jednocześnie w miarę łatwego w obsłudze systemu oprócz Debiana.
  Zmiana planu wydawniczego mogła by faktycznie upodobnić go do np. Ubuntu, co spowodowało by mały bałagan w instalowaniu większej ilości programów, a ograniczenie oprogramowania…

  to już by nie był DEBIAN, szkoda by było:-(

 3. Fajnie jakby experimental bl roling release (ale przynajmniej ze stabilnoscia takiego archa / gentoo), testing – wybraniem najstabilniejszej kombinacji pakietow z experimental, a stable – najstabilniejszym testingiem + zamrozenie i dopracowanie / przetestowanie. Tak ja bym to widzial a jak bedzie to sie okaze.

Odpowiedz