Debian zostaje przy Gnome, jako domyślnym środowisku graficznym

Debian zostaje przy Gnome, jako domyślnym środowisku graficznym

przez -
7 645
Debian

Jakiś czas temu opisywaliśmy, jak członek zespołu Debian Installer Team – Joey Hess, dokonał zmiany w komponencie instalacyjnym Debiana, który jest odpowiedzialny za wybór środowiska graficznego. Zmiana ta miała dokonywać automatycznego wyboru środowiska Xfce, zamiast dotychczasowego Gnome. Plotki zostały częściowo potwierdzone i wyjaśnione w serwisie dug.net.pl. Teraz okazuje się, że faktycznie tamta zmiana, to była jedynie propozycja i została ona w pełni odrzucona. Bardziej prawdopodobne jest zastosowanie nowego algorytmu kompresji xz, który pozwoli zmniejszyć aktualną objętość pakietów.

 • Tomj

  GNOME 3 w Debianie? :>

  • azhag

   W testingu i unstable jest od dawna.

   Plotka poniekąd dementowana jest od dawna: wydanie tasksela 3.13 i później 3.14 bez wprowadzenia zmiany, usunięcie wpisu o zmianie z TODO Debian Project News, wydanie kilka tygodni temu trzeciej bety instalatora Debiana 7.0 Wheezy, na którym GNOME zmieściło się na 1 CD: http://dug.net.pl/news/458/

   Gratuluję zostania pierwszym polskim serwisem, który odszczekuje plotkę. ;)
   Ciekawe ile jeszcze zdecyduje się na ten krok, a ile będzie w dniu wydania "zaskoczona niezdecydowaniem deweloperów"…

   PS "Częściowo potwierdzone"? Raczej "częściowo zdementowane", przynajmniej taka była intencja. :)

 • o_O

  Jasne… Gnome choćby najbardziej nieużywalne i nieintuicyjne, ale wepchną. KDE świetne, szybkie i stabilne – nie, bo tak. Fanatycy.

  Na szczęście Gnome straciło wsparcie Ubuntu, więc przestali się już puszyć i niedługo ostatnie chamy się wykruszą.

  • CHAM LOBO

   Ichnia dystrybucja to wpychają co chcą. Dla mnie KDE4 jest toporne i nieużywalne – kwestia gustu. Zresztą QT chujowo wygląda w porównaniu z GTK , a sam desktop KDE korzysta z paradygmatu z zeszłego stulecia. Jak widać w środowisku linuksowym znajdują się , jak widać także… konserwy i fanatycy, którym to się wydaje że tylko ichnia opcja jest jedyną słuszną.

  • cyt

   Od kiedy to Ubuntu miało wspierać projekt Gnome? To raczej Canonical korzysta z bibliotek GTK itp. Ubuntu oprócz dobrego marketingu i własnej dystrybucji niewiele wnoszą dla społeczności.

 • amator Linuksa

  Czy gdzieś można pobrać iso live debiana 7?