Niestety, ale aktualnie jest on dostępny jedynie na systemy Windows i Mac OS X. Platforma Linux jest niby w planach, co potwierdzają wpisy w instalatorze na Maki, jednakże producent nic takiego oficjalnie nie potwierdza. Z pomocą dla graczy Linuksowych przychodzi Desura.

Kilka dni temu miała premierę stabilna wersja Desura 120.21, która od kilku miesięcy była w produkcji. Do tej pory producent oferował wersję dla Windows, jednakże widząc zapotrzebowanie na systemy linuksowe, postanowił spróbować. Okazuje się to strzałem w dziesiątkę. Już wersja beta pozwoliła zobaczyć, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ów klient.

Instalacja

Aby móc cieszyć się klientem, wchodzimy na stronę główną producenta, klikamy w prawym górnym rogu ikonkę pobierania i czekamy chwilkę. Przechodzimy do katalogu z pobranymi plikami i szukamy paczki desura.tar.gz.

Uwaga – należy rozpakować archiwum, po czym katalog skopiować w miejsce, z którego nie będziemy go ruszali oraz istnieje tam możliwość zapisu plików. Polecamy katalog domowy.

Następnie wchodzimy do tak utworzonego katalogu, po czym klikamy PPM na pliku i wciskamy Właściwości. Wchodzimy w zakładkę Prawa dostępu i sprawdzamy, czy ma pozwolenie na wykonywanie.

Desura
Po tej czynności należy kliknąć dwa razy w plik Desura i poczekać cierpliwie, aż instalator pobierze wszystkie wymagane pakiety i doda skrót w odpowiednie miejsce w Menu.

Desura - instalacja

Uruchamianie

Wchodzimy w Menu > Gry > Desura. Otwiera nam się okno logowania. Jeżeli nie mamy jeszcze konta, należy je założyć, zatem klikamy w New Account, przesuwamy licencję na sam koniec i ją zatwierdzamy. Potem przyjdzie nam podać odpowiednie dane, po czym zatwierdzić.

Po tym wszystkim przyjdzie nam na adres mail, jaki podaliśmy potwierdzenie rejestracji, w które należy kliknąć, aby aktywować konto i móc się zalogować.

Korzystanie

Dzięki temu, że platforma jest zintegrowana z serwerem głównym, możemy pobierać i instalować gry, zarówno po stronie przeglądarki internetowej, jak i klienta systemowego. Aktualnie mamy do wyboru około 70 tytułów, jednakże liczba stale rośnie. Są tu gry płatne, jak i w pełni darmowe.

Desura

Instalacja gry jest nadzwyczaj prosta. Wybieramy z listy obok, jakiego typu grę chcemy, po czym szukamy tytułu. Następnie wchodzimy w niego, jeżeli jest płatny to kupujemy, jeżeli nie to wystarczy kliknąć Play. Program przerzuci nas to paska postępu, gdzie w zależności od szybkości łącza i sprzętu przyjdzie nam poczekać na pobranie i instalację.

Po skończonych czynnościach wystarczy kliknąć dwa razy na widoczną linijkę gry i uruchomimy ją. Należy pamiętać, że te instalacje są całkowicie niezależne od tych, co posiadamy w systemie, czyli jeżeli mamy zainstalowaną, np. Alien Arena, to nie będzie ona kolidowała z tą z Desura. Istnieje jednakże możliwość jej dodania klienta. W tym samym miejscu aktywujemy także gry za pomocą kluczy, które wcześniej dostaliśmy po zakupie.

Desura

Klient Desura posiada mocno rozbudowany profil gracza. Prócz możliwości zmiany awatara, obrazku profilu, strony domowej, opisu gracza, czy komunikatora, mamy również blog, przyjaciół, grupy, gry, czat i statystyki. Można także dodawać własne filmy i zdjęcia z gier.

Grupy są bardzo podobne do tych z portali społecznościowych. Wybieramy sobie jedną z nich, wchodzimy do niej, po czym możemy dołączyć lub śledzić. W każdej z grup znajdują się zakładki about, blog, contact, rss, howto, twitter, members, terms, privacy, tutorials, forum. W grupie Desura zakładka tutorials zawiera szczegółowe porady dotyczące użytkowania klienta i zgłaszania znalezionych błędów.

Problemy w czasie użytkowania

Nie zauważyliśmy praktycznie żadnych błędów, oprócz drobnych problemów z instalacją i kupnem niektórych gier.

Usuwanie

O ile instalacja jest w miarę prosta, o tyle usunięcie pewnych części może sprawiać problem użytkownikom. Aby usunąć wszystko z systemu, należy otworzyć terminal, po czym przejść do katalogu, gdzie zainstalowaliśmy klienta. Następnie należy wykonać polecenie:

xdg/xdg-desktop-menu uninstall --mode [user] desura.desktop

Po tym musimy skasować cały katalog desura i system nie posiada już instalacji klienta.

Podsumowanie

Zalety:

  • Mały klient
  • Szybka instalacja
  • Wszystkie pliki w jednym katalogu
  • Integracja z głównym serwerem
  • Tanie lub darmowe gry
  • Duża ilość promocji
  • Społeczność graczy, grupy

Możliwość podpięcia gier już zainstalowanych
Brak ingerencji w system

Wady:

 • Skomplikowana instalacja i usuwanie
 • Drobne problemy z niektórym grami
 • Mała ilość tytułów do wyboru

4 Komentarze

 1. "przesuwamy licencję na sam koniec i ją zatwierdzamy" – no bo czytać to już nie trzeba :D

  Problemy z użytkowaniem, a jakże, występują. Błędów jest wciąż co niemiara, ale twórcy klienta dwoją się i troją, żeby je wszystkie wyłapać i załatać. Co się chwali.

 2. […] Desura, cyfrowa platforma gier na wolnej licencji, ogłosiła udostępnienie dla deweloperów nowego widżetu do zakupu gier. Prace nad nim trwały kilka miesięcy, a jedną z najciekawszych nowości jest opcja anonimowego nabycia cyfrowego produktu poprzez PayPal lub kartę kredytową. Widżet można bez problemu modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb z panelu administracyjnego, a dodatkowo jest swojego rodzaju rozszerzeniem pełnego sklepu Desura. […]

Odpowiedz