DigiKam 2.1.0

DigiKam 2.1.0

przez -
1 424
digiKam

Gilles Caulier ogłosił wydanie kolejnej wersji wolnego narzędzia do zarządzania zdjęciami – digiKam 2.1.0. Program został napisany dla środowiska graficznego KDE, jednakże bez problemu można go używać na innych platformach. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję. Używa bazy danych SQLite oraz architektury Kipi w celu łatwego rozszerzania funkcjonalności za pomocą wtyczek.

Najważniejszą nowością jest dodanie specjalnego narzędzia w postaci wtyczki, która umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych. Jakiś czas temu opisywaliśmy program Hugin, który służy głównie do tego. Owe narzędzie zostało stworzone podczas tegorocznego Google Summer of Code przez programistów Hugina.

Prócz tego dołączono Celeste – małą aplikację, która wykrywa ruchome chmury i usuwa punkty kontrolne z nich. Asystent ustawień działa tak samo, jak w aplikacji Hugin. Usprawniono okno pobierania obrazów z aparatów i kamer.

Naprawiono także 10 innych błędów we wtyczkach KIPI oraz dodano nowy eksporter do popularnego rosyjskiego serwisu społecznościowego – vkontakte.ru. Łączna ilość naprawionych błędów w programie wynosi 53.