digiKam 4.13.0 i przygotowania do przejścia na KDE Frameworks 5

digiKam 4.13.0 i przygotowania do przejścia na KDE Frameworks 5

przez -
2 1511
digiKam

Gilles Caulier ogłosił wydanie digiKam 4.13.0, wolnego narzędzia do zarządzania zdjęciami, który został napisany dla środowiska graficznego KDE, jednakże bez problemu można go używać na innych platformach. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję. Używa bazy danych SQLite oraz architektury Kipi w celu łatwego rozszerzania o nowe funkcje za pomocą wtyczek. Usunięto około 30 znalezionych błędów, a od kilku wydań sporo uwagi jest skierowane w kierunku wersji na systemy OS X. Pieczę nad wersję dla KDE SC 4 trzyma Maik Qualmann, który stara się utrzymać wszystko w jak najlepszych porządku.

A w międzyczasie trwają intensywne prace nad przenoszeniem projektu do KDE Frameworks 5 oraz implementacją pomysłów, zatwierdzonych w ramach Google Summer of Code 2015. Wszystkie nowości planowane są na pierwszy kwartał 2016 roku. Deweloperzy chcą jeszcze w tym roku wydać ostatnią wersję digikam z lini 4.xx, a potem skupić się całkowicie na dopracowaniu serii 5.xx.

Instalacja pod Ubuntu 14.04/15.04 i Linux Mint 17.x odbywa się poprzez dodanie repozytorium ppa:philip5/extra i wykonanie poniższych poleceń:
[bash]
sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo aptitude update
sudo aptitude install digikam[/bash]

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro powinni znaleźć nową wersję w głównym repozytorium:
[bash]
sudo pacman -S digikam[/bash]

2 Komentarze

Odpowiedz