Dropbox uwalnia algorytm Lepton do kompresji obrazów

Dropbox uwalnia algorytm Lepton do kompresji obrazów

  przez -
  4 1032
  Narzędzia graficzne, grafika
  Firma Dropbox udostępniła kod źródłowy algorytmu kompresji obrazów – Lepton. Całe narzędzie zostało udostępnione na licencji Apache . Algorytm Lepton potrafi zredukować rozmiar obrazka JPEG o 22%, nie tracąc przy tym jakości. Działa on na zasadzie przewidywania współczynników w blokach JPEG, a następnie przedstawiania ich jako kontekstu dla kodera arytmetycznego. Szybkość kompresji wynosi 5 MB/s, a dekompresji aż 15 MB/s. Cała operacja jest wykonywana po stronie serwera, dzięki czemu użytkownik nie odczuje żadnej różnicy. Natomiast Dropbox dzięki tej metodzie zaoszczędził już petabajty danych.

  Algorytm Lepton pozwolił firmie Dropbox zakodować już 16 miliardów obrazów i cały czas są robione nowe oraz starsze.

  Warto także wspomnieć, że algorytm Lepton został najprawdopodobniej oparty na kodzie projektu packJPG, którego autorem jest Matthias Stirner. Jest on tam także wymieniony.

  Podobne artykuły

  Chmura

  przez -
  23 1198
  • gosc

   Czy ja to dobrze rozumiem, czy my dekompresujemy bezstratnie JPEGa ile się da by go potem tak samo spakować, a potem ściskamy go PPM*?

  • guest

   To jest zoptymalizowana na szybkość wersja rozwijanego od dekady PackJPG (Matthias Stirner, https://github.com/packjpg/packJPG ) – jej autor jest wśród autorów Leptona.

   • Ollbi

    Hej,
    dobrze jest wiedzieć. Nie zagłębiałem się aż tak bardzo w ten algorytm :-)

   • guest

    Niekorporacyjni autorzy open-source wkładają za darmo kupę wolnego czasu w coś z czego inni korzystają – miło żeby za to chociaż czasem wspomnieć kto jest prawdziwym autorem, a nie tylko o wielkich korporacjach …