Raspberry Pi jest wykorzystywane do sporej ilości rozwiązań od prostego serwera plików, odtwarzacza multimediów po sterowanie robotami i urządzeniami. Używając jednego z systemów z odtwarzaczem XBMC: OpenELEC, Xbian czy RaspBMC mamy możliwość oglądania również telewizji. Możliwe jest uruchomienia w nich aplikacji serwerowej do streamowania telewizji o nazwie TvHeadend, która oprócz obsługi sporej ilości odbiorników telewizyjnych potrafi także strumieniować telewizje IPTV czy obraz z kamer.

XBMC posiada wbudowane klienty m.in. dla TvHeadend, które przemieniają nasz odtwarzacz w tuner telewizyjny z EPG i możliwością nagrywania PVR. W tym artykule przedstawię dwie koncepcje takiego tunera TV. Pierwsza z nich to wykorzystanie Raspberry Pi oraz jednego z dostępnych systemów OpenELEC, jako odtwarzacza multimedialnego z telewizją. Zaś drugą opcją jest stworzenie samego serwera strumieniowania na podstawie Raspbiana + Tvheadend na większą ilość urządzeń np. na laptopy, komputery czy tablety i smartfony z Androidem.

I – Odtwarzacz multimedialny z obsługa TV

Xbian, OpenELEC i RaspBMC

Aby uruchomić telewizję na jednym z systemów, oprócz oczywiście podłączonego tunera będziemy musieli uruchomić usługę TVheadend oraz włączyć wtyczkę Tvheadend. Co do kompatybilności tunerów DVB-T, konfiguracji i uruchomienia ich na Linuksie możemy znaleźć informacje na stronie linuxtv.org, Do naszych testów użyte zostały tunery z chipem AF9051 oraz ITE9135. Zazwyczaj większość popularnych tunerów jest już obsługiwana od razu w tych systemach. W przypadku braku obsługi wystarczy w większości wgranie pliku z firmwearem do katalogu /lib/firmware i załadować taki moduł za pomocą komendy modprobe. Sporą bazę firmware-ów można znaleźć w repozytorium OpenElec na GitHub-ie.

Usługę (serwer) tvheadend włączamy, wchodząc odpowiednio w XBMC:
System > Ustawienia > Wtyczki > Usługi > TvHeadend

Następnie włączamy plugin, wchodząc odpowiednio do System > Ustawienia > Wtyczki > klient PVR > Tvheadend, a następnie uruchamiając bez zmiany konfiguracji.

Po odpaleniu, zarówno usługi jak i wtyczki pozostaje nam tylko uruchomienie obsługi telewizji przez XBMC, wchodząc odpowiednio System > Ustawienia > Telewizja > Ogólne i zaznaczając Włączone.

II- Raspbian jako serwer strumieniowania TV

Instalacja Tvheadend na Raspbmc

W pierwszej kolejności należy dodać repozytorium tvheadend Pi w konsoli:

[bash]sudo nano /etc/apt/sources.list[/bash]

a następnie nowy wpis na końcu:

[bash]deb http://apt.tvheadend.org/stable wheezy main[/bash]

Teraz musimy zapisać (ctrl+x), zaktualizować i zainstalować tvheadend:

[bash]sudo apt-get update
sudo apt-get install tvheadend[/bash]

Zostaniemy poproszeni o nazwę użytkownika i hasło, które wpisujemy.

Podłączamy tunery i instalujemy je wg opisów na stronie linuxtv.org, w zależności od tunera. Pamiętajmy, że należy posiadać aktywny Hub USB, z własnym zasilaniem, gdyż tunery mają sporo większe zapotrzebowanie na prąd, niż porty w Raspberry Pi są w stanie dostarczyć.

Dodatkowo instalujemy aplikację dvb-apps oraz firmware:

[bash]sudo apt-get install dvb-apps firmware-linux-nonfree[/bash]

Tvheadend szybka konfiguracja.

Konfiguracja Tvheadend odbywa się za pomocą webowego panelu dostępnego pod adresem ip-urządzenia:9981. W panelu można dodać mux-y oraz zmapować (zapisać) kanały oraz kilka innych rzeczy.

Oglądanie telewizji na urządzeniach

Do oglądania telewizji streamowanej z naszego Raspbiana możemy użyć przeglądarki www, XBMC lub TVHGuide dla Androida.

Komputery

Przeglądarka z wtyczką VLC – Można z poziomu panelu TVHeadend oglądać telewizję. Wchodząc do listy kanałów klikamy na play po którym otworzy nam się okienko z kanałem i możliwością wybrania innego kanału. Rozwiązanie to jest zależne od wersji VLC i zainstalowanej wtyczki VLC dla przeglądarki.

XBMC – Można użyć również XBMC włączając plugin TVheadend oraz włączając usługę Telewizji w XBMC. Plugin należy skonfigurować wpisując w nim adres naszej maliny z serwerem TVheadend oraz danymi logowania, jeśli korzystamy z uwierzytelniania.

Android

XBMC – możemy również użyć tej aplikacji w androidzie konfigurując podobnie jak w wersji na komputery.
TVHGuide – to aplikacja do zarządzania serwerem TVHeadend, która wyświetla nam listę EPG kanałów oraz umożliwia m.in nagrywanie kanałów oraz oglądani ich za pomocą wbudowanego systemowego playera lub dodatkowego np. VLC lub MXPlayer.

Podobne artykuły

15 Komentarze

    • Na ubuntu mi to działa, trzeba tylko zmienić nazwy plików jak opisano…. więc może pod rpi też ruszy?

    • Nie miałem do czynienia z OsCam ale z tego co wiem, że część tunerów dvb-c działa na Raspberry Pi. Jeśli czytnik kart jest na usb to powinieneś to jakoś uruchomić.W końcu to Linux.

  1. A ja mam pytanie, posiadam tuner dvb-t opaty na chipsecie RTL… i mam mały problem. na laptopie po podłączeniu mam ok 100% sygnału, przy tradycyjnym tunerze również, a na malince mam max 29% i troche irytująco przycina. Moze ktoś jest w stanie podpowiedzieć jak rozwiązać problem. Uruchamiane na OpenElec

Odpowiedz