exFAT (Extended File Allocation Table), znany również jako FAT64, jest systemem plików stworzonym przez Microsoft na potrzeby nośników zewnętrznych. Został zawarty w następujących systemach operacyjnych: Windows Embedded CE 6.0, Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1, Windows 7 i Windows Server 2008. Jest on bardzo popularny na pamięciach przenośnych, dla których został zaprojektowany. Jego zaletą w stosunku do FAT32, to rozmiar pojedynczego pliku wynoszący 16 eksabajtów, a także rozmiar klastra, który można zwiększyć do 32 MB.

Wraz z jego wprowadzaniem firma MS oczywiście nie udostępniła specyfikacji, ani wersji dla innych systemów, przez co trzeba było rozpracować samemu. Dzięki temu w ciągu kilkunastu miesięcy udało się zrobić działające narzędzia i sterowniki, które pozwalają na odczyt i zapis, ale formatownie póki co jest niedostępne.

Instalacja pod Ubuntu

Abyśmy mogli używać urządzenia z systemem plików exFAT, potrzebne nam będzie repozytorium: ppa:relan/exfat, oraz dwa pliki, jakie się w nim znajdują: fuse-exfat, exfat-utils. Pierwszy z nich odpowiada za odczyt i zapis na pamięci przenośnej z system plików exFAT. Drugi pakiet to zestaw narzędzi konsolowych.

Używanie

Po włożeniu pamięci do portu USB, system wykryje i zamontuje urządzenie, po czym wyświetli nam okno z zawartością.

exFAT

exFAT

exFAT

dumpexfat

Aplikacja odpowiada za wyświetlenie informacji o systemie plików na danym urządzeniu. Oto składnia polecenia:

[bash]dumpexfat <urządzenie>[/bash]

Opcje to:

 • s – podaje informacje na temat super bloków. Przydatne podczas bardzo zniszczonych systemów plików
 • u – podaje informacje na temat używanych sektorów, zaczynając od 0 i oddzielając je spacjami. Przydane podczas robienia kopii zapasowych
 • v – podaje wersję programu i prawa autorskie

exfatfsck / fsck.exfat

Program odpowiada za sprawdzanie systemu plików exFAT.

[bash]exfatfsck <opcje> <urządzenie>[/bash]

Opcje:

 • v – podaje wersję programu i prawa autorskie

exfatlabel

Nadaje urządzeniu etykietę lub nazwę. Maksymalna długość wynosi 15 znaków.

[bash]exfatlabel <opcje> <urządzenie> <nazwa>[/bash]

Opcje:

 • v – podaje wersję programu i prawa autorskie

mkexfatfs / mkfs.exfat

Program odpowiada za formatowanie urządzenia na system plików exFAT.

[bash]mkexfatfs <opcje> <urządzenie>[/bash]

Opcje:

 • [ -i volume-id ] – jest to 32 bitowy heksadecymalny numer. Domyślnie jest on tworzony na podstawie czasu systemowego
 • [ -n volume-name ] – nazwa urządzenia, do 15 znaków. Domyślnie nie jest nadawana żadna etykieta
 • [ -p partition-first-sec‐tor ] – Pierwszy sektor partycji, zaczynając od początku całego dysku. Super-blok w exFAT posiada pole dla tej wartości, ale jest ono jedynie opcjonalne. Domyślna wartość wynosi 0.
 • [ -s sectors-per-cluster ] – liczba fizycznych sektorów na klaster. Wartość musi być potęgą dwójki, jednakże mniejszą niż 32MB. Domyślna wartość to 4KB, jeżeli wolumin jest mniejszy niż 256MB, 32KB, jeżeli wielkość jest między 256MB – 32GB, oraz 128KB dla woluminów większych, niż 32GB.
 • [ -v ] – podaje wersję

17 Komentarze

 1. Przede wszystkim obwarowanie licencyjne powoduje, że wsparcie nigdy nie znajdzie się oficjalnej linii kernela. Taki sposób postępowania z klientami to wielki FAIL Microsoftu, bo z jednej strony sami wspierają Linuxa lub instalację na maszynach wirtualnych, a z drugiej oferują klientowi narzędzie Windows‐only.

  • I to jest właśnie prawdziwe oblicze MS. Niby coś robią dla wszystkich a jednak dla siebie. Swego czasu użytkownicy walczyli z ntfs, dzisiaj z exFAT.

   A skoro fsck dla exfat tylko nas informuje o błędach to równie dobrze mogło by go nie być :P Choć liczę, że nibawem naprawa błędów zostanie zaimplementowana :)

   PS. Jesteś pewny, że nie ma żadnych szans na mainline?

  • Nie jestem :) Ale to tylko od MS zależy, czy zmienią licencjonowanie. Póki co problem stanowią Stany Zjednoczone, gdzie stworzenie takiego kernela wiązałoby się z naruszeniem prawa patentowego, a chyba wszyscy wiedzą jakie go test bagno.

   Lada chwila obok exFAT kolejnym problemem okaże się być ReFS…

  • To niech ameryka sobie używa okrojonego kernela czy każdego innego softu, skoro lubią niewolnictwo.
   Ja poproszę wersję kernela dla (jeszcze) wolnych ludzi.
   Jakiś osobny branch?

  • A czy ja twierdzę, że to jest fajne? Może niewolnictwem bym tego nie nazwał, ale z grubsza mam zbieżne poglądy. Nie wiem jaki wygląda kwestia wybranych dystrybucji, ale mogę się założyć, że wybrane mają domyślnie zainstalowane te pakiety lub dostępne w repozytorium.

   W Archu są dostępne przez AUR pakiety wprowadzające wsparcie exFAT. Założę się, że w Gentoo jest podobnie.

 2. „Dzięki temu w ciągu kilkunastu miesięcy udało się zrobić działające narzędzia i sterowniki, które pozwalają na odczyt, ale zapis póki co jest niedostępny.”

  „Pierwszy z nich odpowiada za odczyt i zapis na pamięci przenośnej z system plików exFAT.”

  Co tu jest nie tak?

  • Już zwracałem na to uwagę Autorowi poprzez formularz zgłaszania błędów w artykułach, ale nic to nie dało. Podobnie zresztą jak w przypadku innych artykułów Pana Michała…

  • Już poprawione. Po prostu od piątku rana nie mieliśmy dostępu do internetu i dlatego nie mogłem nic zrobić. Proszę się nie denerwować.

   Przy okazji, byłbym wdzięczny za podpisywanie się, kto zgłasza błąd :)

Odpowiedz