Fedora 15

Fedora 15

przez -
15 1752
Fedora

Wydano system Fedora 15. Jest to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa, która rozwijana jest przez Fedora Project. Głównym sponsorem projektu jest firma Red Hat. System ten cechuje się wielką innowacyjnością, dlatego też wydania pojawiają się bardzo często i zawierają najnowsze wersje oprogramowania. System ten bardzo często jest nazywany niesłusznie „poligonem Red Hata„.

Zaraz po uruchomieniu nowego systemu czeka nas środowisko graficzne GNOME 3.0. Najnowsze wydanie systemu zawiera wsparcie dla systemu plików Btrfs. System posiada pełne wsparcie dla systemd, który zastąpił Upstart oraz pakietem biurowym LibreOffice 3.3.2.

Dostępne jest również wiele innych ciekawych zmian zarówno w systemie jaki i jego wyglądzie. System działa pod kontrolą jądra w wersji 2.6.38-0, a cały system został skompilowany przy wykorzystaniu GCC 4.6.0.

W systemie pojawił się dynamiczny firewall zarządzany przez D-BUS. Zaktualizowano również aplikację NetworkManager. Wykorzystuje ona teraz ser4wer BIND jako resolver DNSSEC.

Jedną z ciekawszych aplikacji jest BoxGrinder. Jest to narzędzie konsolowe, które pozwala na tworzenie wirtualnych obrazów dla różnych platform (KVM, Xen, VMware, EC2). Dostępne są również takie środowiska graficzne jak Xfce 4.8.0, KDE 4.6 oraz Sugar 0.92.

Pojawiło się wsparcie dla eCryptfs a wersja LiveCD jest kompresowana przy użyciu LZMA. RPM został zaktualizowany do wersji 4.9. Ponad to zaktualizowano takie narzędzia jak Rails, OCaml, Python oraz GDB.

Pełna lista zmian dostępna jest w notce o wydaniu.

15 Komentarze

 1. Bardzo fajny system jednak ja nie przepadam za nowościami i GNOME 3 mi nie przypadł do gustu. Jak dla mnie to poligon i tyle.

 2. właśnie zainstalowałem wersję KDE obok Kubuntu, instalacja błyskawiczna z pendirvie.

  Kpackagekit pokazał mi 83 aktualizację systemu dzisiaj wydanego!!! mogli poczekać jeszcze kilka dni z wydaniem systemu, ehhh szkoda że nie ma linuxa dla desktopów który był by traktowany poważnie i miał aktualny soft.

 3. skype nie dziala, lastpass w chromium nie dziala. no narazie jest pod gorke, touchpad mozna albo wlaczyc alby wylaczyc nie ma funkcji automatycznego wykrywania zewnetrznej myszki.

 4. do "Kamil Porembiński"

  Ja jestem zdania ze czasami warto poczekac tydzien lub dwa z wydaniem iso i zlatac znane bledy. oczywiscie tak mozna czekac i czekac ale tam byly 83 pakiety co imho jest lekka przesada

 5. Spoko. Ubuntu 11.04 z Unity to jedna wielka beta, a ty się czepiasz Fedory 15 z 83 aktualizacjami xD

  Cieszy fakt wydania nowej wersji, aczkolwiek zaciekawiło mnie, iż zmienili działanie paska górnego lekko :) Muszę zainstalować, przetestować i wrzucić recenzję na portal :)

  Przy okazji, niedługo wychodzi Linux Mint 11 Katya :D

 6. Mam wrażenie, że to cd z live to rc1 i dlatego od razu po aktualizacji tyle poprawek. Przynajmniej u mnie od razu po instalacji livecd było jądro rc1. Płyta pobrana dziś z linka fedory jako oficjalne wydanie finalne.

 7. Witam.Mi się gnome 3 podoba.Zresztą fedora 15 też,ale…jestem całkiem zielony i walczę z materią.Sterowniki amd ze strony amd po zainstalowaniu nie działa 3d(coś wyczytałem o konfiguracji xorg?).Nie wiem jak nadać sobie prawo własności do katalogu…Same banały,wiem…Szukałem,grzebałem w necie i takie tam.Oj fedora dla mnie za cieżka.Jeszcze podszkole się na kubuntu i za jakiś czas spróbuję ponownie.Swoja drogą i kubuntu i ubuntu są banalne i właśnie takie powinny być inne linuchy jeśli mają trafić do tłumów.Nie ma sie co dziwić,że te powszechne opinie o trudnościach i komplikacjach w linuxach sie rozprzestrzeniają.Trzeba szukać,czytać i drapać sie w głowe…

 8. Glewik- no, to straszne. 83 aktualizacje, które się "robią" w 3 minuty. Rzeczywiście, niepoważne traktowanie. Zawsze myślałem, że dostarczanie poprawek to poważne traktowanie a tymczasem, jednak nie. Że niby świeżo po wydaniu? Przecież ISO były robione wcześniej, więc normalnym jest, że w międzyczasie prace nie ustały. Jak dla mnie to dobrze. Zresztą, by nie było: openSuse 11.4 po instalacji nie miał żadnych poprawek. A po tygodniu blisko 200. Więc ja tam nie narzekam tylko się cieszę, że mam system za darmo, że działa mi to, co powinno.

Odpowiedz