Fedora 15

Fedora 15

przez -
15 1142
Fedora

Wydano system Fedora 15. Jest to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa, która rozwijana jest przez Fedora Project. Głównym sponsorem projektu jest firma Red Hat. System ten cechuje się wielką innowacyjnością, dlatego też wydania pojawiają się bardzo często i zawierają najnowsze wersje oprogramowania. System ten bardzo często jest nazywany niesłusznie “poligonem Red Hata“.

Zaraz po uruchomieniu nowego systemu czeka nas środowisko graficzne GNOME 3.0. Najnowsze wydanie systemu zawiera wsparcie dla systemu plików Btrfs. System posiada pełne wsparcie dla systemd, który zastąpił Upstart oraz pakietem biurowym LibreOffice 3.3.2.

Dostępne jest również wiele innych ciekawych zmian zarówno w systemie jaki i jego wyglądzie. System działa pod kontrolą jądra w wersji 2.6.38-0, a cały system został skompilowany przy wykorzystaniu GCC 4.6.0.

W systemie pojawił się dynamiczny firewall zarządzany przez D-BUS. Zaktualizowano również aplikację NetworkManager. Wykorzystuje ona teraz ser4wer BIND jako resolver DNSSEC.

Jedną z ciekawszych aplikacji jest BoxGrinder. Jest to narzędzie konsolowe, które pozwala na tworzenie wirtualnych obrazów dla różnych platform (KVM, Xen, VMware, EC2). Dostępne są również takie środowiska graficzne jak Xfce 4.8.0, KDE 4.6 oraz Sugar 0.92.

Pojawiło się wsparcie dla eCryptfs a wersja LiveCD jest kompresowana przy użyciu LZMA. RPM został zaktualizowany do wersji 4.9. Ponad to zaktualizowano takie narzędzia jak Rails, OCaml, Python oraz GDB.

Pełna lista zmian dostępna jest w notce o wydaniu.