Fedora 16 Alpha

Fedora 16 Alpha

przez -
9 1102
Fedora

Wydana została Fedora 16 Alpha. Jest to rozwojowe i niestabilne wydanie o nazwie kodowej Verne. Na stabilne wydanie będziemy musieli poczekać do listopada, ale już teraz można cieszyć się sporą liczbą nowości jaka czeka nas w nadchodzącej wersji. A jest ich całkiem sporo. Domyślnym środowiskiem graficznym jest rozwojowa wersja GNOME 3.1. Pojawił się również bootloader GRUB 2, który posiada ogromną liczbę ciekawych zmian. Potrafi automatycznie rozpoznać inne systemy operacyjne na dysku twardym, obsługuje LVM2 oraz partycje LUKS.

Dostępna jest również rozwojowa wersja środowiska graficznego KDE 4.7. Inne zmiany tyczyły się ulepszenia wirtualizacji oraz rozwiązań typu cloud computing. Usunięto z systemu całkowicie warstwę HAL (Hardware Abstraction Layer).

System ten działa w oparciu o jądro z serii 3.0. Pełna lista zmian dostępna jest w oficjalnym ogłoszeniu.

9 Komentarze

    • Dziwnego? Niby nic tylko że nowa wersja Gruba w konfiguracji niczego nie upraszcza a Gnome 3 to krok wstecz w stosunku do wersji Gnome 2, niestety ale kolejny linuksowy pulpit zmienił się na gorsze i tak samo jak przy KDE szukałem distro z KDE 3.x tak teraz zostaje przy czymś z G2.

    • Łukasz, ale Fedora goni za nowościami – dlatego takie wersje daje. To jest system testowy dla Red Hata a nie dystrybucja na serwer.

    • szczerze to się dziwiłem, że w Fedorze grub1 tak długo się ostał. Pamiętam jak w grub 1 człowiek się gimnastykował by dodać system, który nie był wykryty, w grub2 w moim przypadku zawsze to załatwiała jedna komenda update-grub.

  1. Fedora zawsze dostaje nowinki bo testuje je w ten sposób redhat. Mnie się to bardzo podoba chociaż i interfejs jest taki “pochowany ” . No środowisko to bym zostawił stare

Odpowiedz