Fedora 17 z Btrfs i nową strukturą systemu plików

Fedora 17 z Btrfs i nową strukturą systemu plików

przez -
7 1352
Fedora

Członkowie Fedora Engineering Steering Committee (FESCo), zaakceptowali kilka nowych funkcjonalności, zaproponowanych przez deweloperów dla systemu Fedora 17. Jednym z nich jest plan zamiany aktualnie domyślnego systemu plików na Btrfs. Miał on zostać włączony w Fedorze 16, jednakże z powodu braku odpowiedniego narzędzia do jego zarządzania, nie spełnił podstawowych kryteriów, jakie są wymagane.

Kolejną zaakceptowaną cechą jest przechowywanie wszystkich aplikacji i bibliotek w katalogu /usr/. Oznacza to, że katalogi /lib/, /lib64/, /bin/ i /sbin/ staną się zbędne, jednakże w związku z wsteczną kompatybilnością zostaną zastąpione przez dowiązania symboliczne w podkatalogach w /usr/. Pozwoli to na łatwe tworzenie atomowych snapshotów, podczas aktualizacji, a jednocześnie ułatwi przywracanie systemu do wcześniejszej wersji bez żadnej zmiany, która mogłaby zostać zrobiona w /etc/, czy /var/. Pozwoli to także na łatwą integrację trybu tylko do odczytu, czy współdzielenia dostępu do /usr/ na wielu systemach. Dodatkowo katalog /usr może być przechowywany na innym dysku, jednakże powinien być montowany przez initramfs, kiedy system jest uruchamiany. Deweloperzy porzucili także oryginalny plan przerwania rozróżniania pomiędzy /usr/bin i /usr/sbin.

Z wydaniem Fedora 17 planowane jest usunięcie ConsoleKit i dodanie wsparcia dla wielu stanowisk. Planuje się, że wszystkie usługi będą startować poprzez jednostki usług systemd oraz GNOME Shell będzie działał bez wsparcia akceleracji 3D.

Podobne artykuły

7 Komentarze

Odpowiedz