Fedora 17

Fedora 17

przez -
20 729
Fedora

Ogłoszono wydanie Fedora 17, dystrybucji będącej swoistym polem doświadczalnym dla przyszłych wydań systemów z rodziny Red Hat Enterprise. Najnowsza wersja zawiera środowiska graficzne KDE SC 4.8, Sugar 0.96 oraz GNOME 3.4. Pojawiło się jądro Linux 3.3.4, LibreOffice 3.5, Scribus 1.4, Blender 2.6.1, Calibre 0.8.39, GIMP 2.8.

Dodano nowe funkcje szukające, udoskonalono tematy, aktywności oraz aplikacje Documents i Contacts. Bardzo ciekawą nowością jest program GNOME-Boxes, który umożliwia bardzo łatwy dostęp do wirtualnych maszyn. Niestety, ale się nie udało się wdrożyć Btrfs, z powodu braku odpowiedniego narzędzia do zarządzania nim. Prócz tego zdecydowano, iż przy obsłudze kart graficznych będą wykorzystywane jedynie sterowniki DRI2.

Dla deweloperów dodano GCC 4.7, Juno – Eclipse SDK, Java 7 i OpenJDK 7, Ruby 1.9.3, PHP 5.4, Erlang R15, D 2.058. Zintegrowano JBoss Application Server (AS) 7. Udoskonalono usługi świadczące chmury obliczeniowe, jak CloudStack, OpenNebula, OpenStack, Open vSwitch, jak i bazy danych.

Inżynierowie Red Hata zaimplementowali także proste API ze sprawdzaniem jakości hasła. Prócz dokładnego sprawdzania haseł dla kont, inne aplikacje będą miały również dostęp do tej funkcjonalności. Dodatkowo biblioteka posiada generator losowych haseł, zgodny z polityką bezpieczeństwa.

Zunifikowano też systemu plików, czyli zawartości /bin, /sbin/ ,/lib i /lib64 przeniesiono do odpowiednich katalogów w /usr, pozostawiając symlinki dla kompatybilności.

Ulepszona została obsługa sesji i lokalizacji. Pojawiło się wsparcie sterownika LLVMpipe do obsługi GNOME Shell przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie środowiska bez akceleracji sprzętowej. Ukończono przenoszenie skryptów sysVinit na pliki jednostek systemd. Fedora 17 będzie również posiadała wyłącznie sterowniki graficzne DRI2.

Pojawiła się nowa opcja boolean dla SELinux – deny_ptrace, wsparcie dla systemów plików powyżej 16 terabajtów dla ext4 (dzięki e2fsprogs można ustawić partycję do wielkości 100 TB) oraz szyfrowanych systemów plików, gdzie jest używany pakiet cryptsetup.

 • kbm

  Zunifikowano też systemu plików, czyli zawartości /bin, /sbin/ ,/lib i /lib64 przeniesiono do odpowiednich katalogów w /usr, pozostawiając symlinki dla kompatybilności. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że spadek ten po starym unix był skutkiem ograniczeń sprzętowych (pojemności dysków) :/

  • TomJ

   Nie rozumiem za bardzo. Mógłby ktoś to wytłumaczyć? Bo fakt. Słyszałem, że coś zmieniają w systemie plików… ale co dokładniei jak to nie wiem.

  • 123qwe

   Poprostu zamiast dwoch katalogow bedzie jeden w /usr/{bin,lib} nic wiecej.

 • mwozniak00

  Widzę że w wersji 17 jako domyślny obraz do ściągnięcia jest obraz 64bit. Ciekawa zmiana w porównaniu z Ubuntu i kurczowym trzymaniem się 32 bitów.

  • TomJ

   Ja nie ogarniam jeszcze:
   /bin/
   /usr/bin
   /usr/local/bin

   Po co tyle tego?

  • 123qwe

   no wlasnie robia tak zeby nie bylo tyle tego, bedzie tylko:

   /usr/bin
   i
   /usr/lib

   sbin takze zostanie "wcielony" do /usr/bin

 • 123qwe

  "Niestety, ale się nie udało się wdrożyć Btrfs, z powodu braku odpowiedniego narzędzia do zarządzania nim."

  Po wprowadzeniu systemd czekalem tylko juz na stabilne btrfs. Nie rozumiem w tym przypadku co znaczy narzedzie do zarzadzania.. tak jakby byl sobie system plikow ale nie mozna by bylo nim zarzadzac co jest nie prawda bo idzie z tego systemu plikow korzystac i nim zarzadzac.

  • No np. brakowało lub brakuje narzędzia do napraw, coś jak fsck :) Chodzi o pełne aplikacje, które pozwolą manipulować systemem plików w dowolny sposób. Poczytaj troszkę o tym na stronach Fedory, czy Red Hata, bo jest tego sporo :]

 • Schlussarz

  Ogłoszono wydanie Fedora 17, dystrybucji będącej swoistym polem doświadczalnym dla przyszłych wydań systemów z rodziny Red Hat Enterprise.

  Twierdzenie, że Fedora jest poligonem doświadczalnym dla Red Hat Enterprise Linux jest sporym nadużyciem i sianiem FUD-u. Mniej lub bardziej świadomym. Fedora jest systemem bazowym dla tego drugiego – tylko tyle i aż tyle. EOT.

  • Pan Łukasz

   Fedora jest po prostu świetną dystrybucją, bezpieczną, dbającą o wolność oprogramowania (z dokładnością do własnościowych modułów w Linuxie) i z ogromnym repozytorium, jak również wieloma programami do pobrania dla niej spoza repozytorium. Najlepiej używać z KDE i mam nadzieję, że uczynią KDE kiedyś domyślnym środowiskiem.
   Jeśli się posiada komputer z podzespołami zdatnymi do obsługi bez niewolnych modułów (jakiś komputer typu ThinkPenguin, Ohava, InaTux, Garlach44), to można nawet zrezygnować z wersji jądra Linux pochodzącej od Linux Foundation i zainstalować Linux-libre z projektu Freed-ora (są pakiety rpm). Wtedy Fedora (o ile nie ma w niej doinstalowanych innych niewolnych programów) staje się w pełni wolną dystrybucją, jak Trisquel. Fedora potęgą jest i basta.

  • kbm

   Ja tam chyba spróbuję zmienić Gnome Shell na Cinammon, z tego co czytam w necie nie jest to specjalnie problematyczne, a dla mnie Cinammon jest bezkonkurencyjny.

  • Hater

   Ja się niezgodzę. Do Fedory ZAWSZE wrzucane są nowinki, które testuje sobie RH. Po wydaniu Fedory, przetestowaniu przez społeczność, cudeńka trafiają do Enterprise. Może nie poligon testowy, ale baza, którą testują użytkownicy.

 • Marek

  Witam,
  Przesiadam sie z FC14 i jestem nieco zagubiony. Przede wszystkim nie widze paska z ktorego w 14 mozna wybrac Places, System etc. Nie wiem z ja go wlaczyc bo nie lapie sie w tym nowym Gnome. Jesli ktos moglby sie podzielic wiedza w tej sprawie to z gory dzieki.

 • Pingback: VortexBox 2.1 | OSWorld.pl()

 • Pingback: OLPC OS 12.1.0 | OSWorld.pl()

 • Pingback: CrossOver 11.2 | OSWorld.pl()

 • Pingback: ClamTk 4.44 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Fedora 16 - koniec wsparcia technicznego - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Intel Linux Graphics Installer 1.0 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Intel Linux Graphics Installer 1.0.2 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()