Fedora 18 – co w niej znajdziemy?

Fedora 18 – co w niej znajdziemy?

przez -
8 471
Fedora

FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) po krótkich obradach zatwierdził szereg technologii, jakie znajdą się w systemie Fedora 18 Spherical Cow. System ten jest rozwijany przez społeczność i fundowany przez firmę Red Hat. Znajdziemy w niej RPM 4.10, Xfce 4.10, GNOME 3.6, Tmpfs, wsparcie hotspot w NetworkManager, wtyczkę DragonEgg GCC-LLVM, zmienione nazwy SELinux booleans, KRB5 DIR credential caches, więcej pakietów dla deweloperów Clojure. Przy pierwszym uruchomieniu systemu pojawi się licencja EULA, ułatwiono zmianę czasu systemowego i lokalizacji, ustawianie kont pocztowych online.

Pojawi się więcej skryptów SysVInit dla systemd, a także nowa dokumentacja oraz oczyszczenie kodu. Zostanie dodany nowy wygląd instalatora, OpenShift Origin, wsparcie dla aktualizacji poza dostępem do internetu oraz w czasie uruchamiania systemu, a także migracja na procps-ng.

Największą jednak ciekawostką jest DNF, który ma się stać następcą menedżera pakietów Yum. Używa, jako backendu hawkey i libsolv. Został stworzony w oparciu o Yum 3.4, ma zapewniać o wiele większą wydajność i mniejsze zapotrzebowanie na pamięć, mniejszy kod, ścisłą definicję API dla rozszerzeń i wtyczek, a także SAT solver dla rozwiązywania zależności. DNF i Yum będą zainstalowane razem w systemie i mogą działać w pełni niezależnie od siebie.

 • xes

  Zaczynałem z RH 5.0 Hurricane mamy teraz FC17 zaraz 18 i dalej to samo kolejne distro zmiana softu i tak w kółko , porażka

  • Próbowałeś Archa?

  • re:xes

   To weź Centos lub Scientific Linux

 • Minter

  Czemu zmieniają nazwy selinux? To jest głupie.

  • chodziło o wartości booleans w SELinux, a nie samego SELinuksa :)

  • TomJ

   No ale po co zmieniają? Wiele skrytpów i adminów zna te waretości i teraz zmieniają bo co? Jest gdzieś może lista tych zmian?

  • Fedora znaczy: testujemy nowości, których nie mają żadne inne dystrybucje. Do administrowania jest RHEL, gdzie masz z góry ustalone w danej wersji funkcje i przez 7 – 10 lat się one nie zmieniają.

 • eMcE

  Ciekawe, czy naprawili już tego brzydkiego bug'a z kartami serii NV4?