Fedora 18 – co w niej znajdziemy?

Fedora 18 – co w niej znajdziemy?

  przez -
  8 370
  Fedora
  FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) po krótkich obradach zatwierdził szereg technologii, jakie znajdą się w systemie Fedora 18 Spherical Cow. System ten jest rozwijany przez społeczność i fundowany przez firmę Red Hat. Znajdziemy w niej RPM 4.10, Xfce 4.10, GNOME 3.6, Tmpfs, wsparcie hotspot w NetworkManager, wtyczkę DragonEgg GCC-LLVM, zmienione nazwy SELinux booleans, KRB5 DIR credential caches, więcej pakietów dla deweloperów Clojure. Przy pierwszym uruchomieniu systemu pojawi się licencja EULA, ułatwiono zmianę czasu systemowego i lokalizacji, ustawianie kont pocztowych online.

  Pojawi się więcej skryptów SysVInit dla systemd, a także nowa dokumentacja oraz oczyszczenie kodu. Zostanie dodany nowy wygląd instalatora, OpenShift Origin, wsparcie dla aktualizacji poza dostępem do internetu oraz w czasie uruchamiania systemu, a także migracja na procps-ng.

  Największą jednak ciekawostką jest DNF, który ma się stać następcą menedżera pakietów Yum. Używa, jako backendu hawkey i libsolv. Został stworzony w oparciu o Yum 3.4, ma zapewniać o wiele większą wydajność i mniejsze zapotrzebowanie na pamięć, mniejszy kod, ścisłą definicję API dla rozszerzeń i wtyczek, a także SAT solver dla rozwiązywania zależności. DNF i Yum będą zainstalowane razem w systemie i mogą działać w pełni niezależnie od siebie.

  • xes

   Zaczynałem z RH 5.0 Hurricane mamy teraz FC17 zaraz 18 i dalej to samo kolejne distro zmiana softu i tak w kółko , porażka

   • Próbowałeś Archa?

   • re:xes

    To weź Centos lub Scientific Linux

  • Minter

   Czemu zmieniają nazwy selinux? To jest głupie.

   • chodziło o wartości booleans w SELinux, a nie samego SELinuksa :)

   • TomJ

    No ale po co zmieniają? Wiele skrytpów i adminów zna te waretości i teraz zmieniają bo co? Jest gdzieś może lista tych zmian?

   • Fedora znaczy: testujemy nowości, których nie mają żadne inne dystrybucje. Do administrowania jest RHEL, gdzie masz z góry ustalone w danej wersji funkcje i przez 7 – 10 lat się one nie zmieniają.

  • eMcE

   Ciekawe, czy naprawili już tego brzydkiego bug'a z kartami serii NV4?