Fedora 21 będzie używała nowej biblioteki w menedżerze pakietów – Hawkey

Fedora 21 będzie używała nowej biblioteki w menedżerze pakietów – Hawkey

  przez -
  11 724
  Fedora
  Wczoraj wyszła nowa Fedora 20, która wniosła sporo nowości, a dzisiaj Richard Hughes ogłosił, że przyszła Fedora 21 będzie używała nowej biblioteki w menedżerze pakietów – Hawkey. Decyzję podjęto po długich testach oraz naprawieniu sporej ilości błędów. Okazuje się, że Hawkey jest o wiele wydajniejszy od Yum, w kwestii obsługi zapytań do bazy danych oraz rozwiązywaniu zależności RPM. Informacje podczas wszelakich czynności odbywają się z udziałem repozytoriów RPMDB i Yum.

  Dodatkowo deweloperzy planują wprowadzić całkowicie nowy menedżer pakietów – DNF, który ma całkowicie zastąpić Yuma. Backend Hawkeye w PackageKit jest już w fazie produkcji.

  • Savpether

   Fedora aktualnie rozwija się chyba szybciej niż Ubuntu, a jakichś większych różnic w stabilności nie wykryłem.

  • jac

   Fajnie bo yum jest trochę wolny…

   • Krystian Juskowiak

    Eee – nie jest aż tak tragicznie :-) Bardziej w Yum boli mnie słabe zarządzanie zależnościami. Bez pluginu, wywali tylko paczkę z samym programem a zależności pozostaną – w efekcie po pff…pół roku dajmy, jest niezły śmietnik nikomu niepotrzebnych rzeczy. A z użyciem wtyczki remove-with-leaves czasem można się wygodnie pozbyć programu wraz z jego zależnościami, ale równie często wtyczka albo nie złapie wszystkich zależności z instalacji, albo uwaga…zapędzi się momentami nieco choć dziś już znacznie mniej niż dawniej (toteż momentami najlepszym wyjściem aby ominąć cuda na kiju przy dużych transakcjach jest yum history undo).

    Także to w Yum boli mnie najbardziej, bo od 4 lat z Fedorą, zawsze muszę doglądnąć tego odinstalowywania. Idzie przywyknąć, ale nie ma tego komfortu co w przypadku apt-get lub aptiture (autoremove po odinalowaniu i zależności nie ma, praktycznie nie trzeba zaprzątać sobie głowy pozostałościami).

   • Kaleson

    Dodaj do /etc/yum.conf następującą linijkę

    clean_requirements_on_remove=yes

    Bum i problemu nie ma

   • jac

    czy ta metoda sprawdzi czy zależności kasowanego programu A nie są używane w programie B, C…?

   • Kaleson

    Tak, jest to napisane w dokumentacji:

    “clean_requirements_on_remove When removing packages (by removal, update or obsoletion) go through each package’s dependencies. If any of them are no
    longer required by any other package then also mark them to be removed. Boolean (1, 0, True, False, yes,no) Defaults to False”

    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że nigdy się jeszcze nie zdarzyło żeby yum usunął za dużo

   • Krystian Juskowiak

    Dzięki :) Niemniej jakoś nie ufam tym Yumowym automatom do końca – w apt-get czy aptitude praktycznie bezmyślnie usuwam program i nie martwię się o nic. Natomiast z Yum warto rzucić okiem, zdarzało mi się bowiem, że chciał mi kasować pakiety z czcionkami systemowymi choćby, bo uznał, że nie są potrzebne i może je usunąć (widocznie były w zależnościach programu, a że czcionki nie były powiązane z niczym innym to Yum uznawał, że nie są zależnością niczego innego i mogą być usunięte, choć były używane w systemie. Niemniej było to trochę wersji temu i lat, ale nieufność po tym pozostała).