FreeBSD 9.0

FreeBSD 9.0

przez -
10 1135
FreeBSD

Wydano FreeBSD 9.0, nową wersję systemu BSD, rozwijaną nieprzerwanie od ponad dziewiętnastu lat. Nowe wydanie jest dedykowane pamięci zmarłemu niedawno pionierowi systemów operacyjnych – Dennisowi Ritchie. Dodano w niej Gnome 2.32.1 i KDE 4.7.3, a system plików ZFS zaktualizowano do wersji 28. Zaktualizowano wsparcie AHCI w sterownikach ATA/SATA, przenosząc do zaktualizowanego frameworka CAM.

System plików wspiera od teraz dziennik aktualizacji oprogramowania. Dodano nowy instalator – bsdinstall i jest on dostępny z poziomu obrazów płyt. Zaimportowano infrastrukturę kompilatora LLVM i clang. Architektura PowerPC wspiera od teraz Sony Playstation 3. Dzięki Flattened device tree (FDT), uproszczono konfigurację FreeBSD dla platform wbudowanych. Pojawiło się wysokowydajne SSH (HPN-SSH) i framework Highly Available Storage (HAST).

10 Komentarze

  1. Co za idiota to pisał? FreeBSD nie jest dystrybucją BSD, tylko jego kontynuacją, przecież oryginalne BSD już nie jest rozwijane. FreeBSD nie jest też rozwijane od ponad 30 lat – chyba, że w waszej czasoprzestrzeni czas płynie szybciej. Na pewno nie "dodano" Gnome'a 2.32 – był on już w 8.2, a może i w 8.1 (nie pamiętam). Następnym razem polecam zwracać uwagę na to co się pisze.

Odpowiedz